O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Řešení dotazu:
Předpokládám, že onen dedikovaný server má jednu IP adresu. Pokud by měl alespoň dvě, je situace triviální. Domény, které chcete presměrovat na eurooldtimers.com budou mít jedni IP adresu a domény, které chcete přesměrovat na oldtimersacution.com budou mít druhou IP adresu.
Tedy máme pouze jednu IP adresu. V apache vytvoříte dva VirtualHost. Jeden bude mít direktivu ServerHost na eurooldtimers.com a druhý na oldtimersacution.com. V tuto chvíli máte tedy funkční konfiguraci pro ony dvě domény (v této situaci máte zřejmě konfiguraci nyní). Pokud nyní zadáte eurooldtimers.sk (předpokládejme, že existuje), tak váš požadavek sice přijde na váš dedikovaný server, ale protože neodpovídá ani jedné z VirtualHost, tak na něj odpoví Apache defaultním "VirtualHostem" který typicky odpoví It Works nebo něco podobného.
Problém je, jak domutit Apache, aby VirtualHost odpověděl na eurooldtimers.sk. Přesně toto dělá direktiva ServerAlias. Vzorová konfigurace by tedy mohla vypadat nějak takto:
# Apache musi poslouchat na portu 80
Listen 80
# VirtualHost poslouchaji na vsech IP adresach, pripadne muzete specifikovat konkretni
NameVirtualHost *:80
<VirtualHost *:80>
DocumentRoot /www/eurooldtimers
ServerName www.eurooldtimers.com
ServerAlias www.eurooldtimers.cz
ServerAlias www.eurooldtimers.sk
ServerAlias www.eurooldtimers.eu
# Dalsi direktivy
</VirtualHost>
<VirtualHost *:80>
DocumentRoot /www/oldtimersacution
ServerName www.oldtimersacution.com
ServerAlias www.oldtimersacution.cz
ServerAlias www.oldtimersacution.sk
ServerAlias www.oldtimersacution.eu
# Dalsi direktivy
</VirtualHost>
S podobnými problémy rád poradím i na tomas789@gmail.com
Tiskni
Sdílej: