Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Předpokládám, že onen dedikovaný server má jednu IP adresu. Pokud by měl alespoň dvě, je situace triviální. Domény, které chcete presměrovat na eurooldtimers.com budou mít jedni IP adresu a domény, které chcete přesměrovat na oldtimersacution.com budou mít druhou IP adresu.
Tedy máme pouze jednu IP adresu. V apache vytvoříte dva VirtualHost. Jeden bude mít direktivu ServerHost na eurooldtimers.com a druhý na oldtimersacution.com. V tuto chvíli máte tedy funkční konfiguraci pro ony dvě domény (v této situaci máte zřejmě konfiguraci nyní). Pokud nyní zadáte eurooldtimers.sk (předpokládejme, že existuje), tak váš požadavek sice přijde na váš dedikovaný server, ale protože neodpovídá ani jedné z VirtualHost, tak na něj odpoví Apache defaultním "VirtualHostem" který typicky odpoví It Works nebo něco podobného.
Problém je, jak domutit Apache, aby VirtualHost odpověděl na eurooldtimers.sk. Přesně toto dělá direktiva ServerAlias. Vzorová konfigurace by tedy mohla vypadat nějak takto:
# Apache musi poslouchat na portu 80
Listen 80
# VirtualHost poslouchaji na vsech IP adresach, pripadne muzete specifikovat konkretni
NameVirtualHost *:80
<VirtualHost *:80>
DocumentRoot /www/eurooldtimers
ServerName www.eurooldtimers.com
ServerAlias www.eurooldtimers.cz
ServerAlias www.eurooldtimers.sk
ServerAlias www.eurooldtimers.eu
# Dalsi direktivy
</VirtualHost>
<VirtualHost *:80>
DocumentRoot /www/oldtimersacution
ServerName www.oldtimersacution.com
ServerAlias www.oldtimersacution.cz
ServerAlias www.oldtimersacution.sk
ServerAlias www.oldtimersacution.eu
# Dalsi direktivy
</VirtualHost>
S podobnými problémy rád poradím i na tomas789@gmail.com
Tiskni
Sdílej: