abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 11:00 | Nová verze

    Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:00 | Komunita

    V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:00 | Zajímavý projekt

    Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 08:00 | Komunita

    Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 07:00 | Nová verze

    Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:55 | Komunita

    Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 16:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.3. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.3. 09:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.3. 08:00 | IT novinky

    Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Používáte WSL (Windows Subsystem for Linux)?
     (73%)
     (12%)
     (4%)
     (11%)
    Celkem 266 hlasů
     Komentářů: 1, poslední 6.3. 07:51
    Rozcestník


    Dotaz: Bezplatná virtualizace s webovým managementem na neznačkových serverech

    2.2.2013 18:11 black
    Bezplatná virtualizace s webovým managementem na neznačkových serverech
    Přečteno: 727×
    Ahoj. Na jednom výkonném neznačkovém serveru provozuji virtualizaci CentOS 6 / KVM. Nyní se dokoupil značkový server, na kterém bych také chtěl rozjet virtualizaci. Na novém serveru by bez problému fungovalo nepříklad ESXi, ale chtěl bych zůstat u KVM, aby se v případě poruchy jednoho ze serverů daly virtuální stroje provozovat na tom druhém. Toto ale přináší značná omezení - ESXi apod. věci "šité na míru" nepřipadají v úvahu už kvůli tomu, že na neznačkovém serveru není HW raid. Přemýšlel jsem o nějakém grafickém rozhraní nad KVM. Co jsem se tak koukal, tak většina těch "nadstaveb" počítá s tím, že jsou stroje provozované v cloudu a mají síťové úložiště. V tomto případě tomu tak ale nebude - ale byl bych rád, kdyby bylo možné přetáhnout virtuální stroj na druhý server (samozřejmě offline když nemám sdílené úložiště). Co byste mi doporučili a proč? Zatím jsem procházel http://www.linux-kvm.org/page/Management_Tools a nejdospělejší mi přijde Proxmox - jenže ten značkový server oficiálně podporuje jen Windows a Redhat (tím pádem i CentOS apod.). Debian tam neběží (zkoušel jsem).

    Odpovědi

    Jendа avatar 2.2.2013 19:47 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezplatná virtualizace s webovým managementem na neznačkových serverech
    Webový nevím, ale existuje libvirt a klikátko virt-manager.

    Osobně bych ale KVM graficky nespravoval. Spíš bych nainstaloval libvirt a užíval si jeho jednoduchého konfiguračního rozhraní.
    Debian tam neběží (zkoušel jsem).
    To je divný, na čem to pošlo?
    2.2.2013 21:25 black
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezplatná virtualizace s webovým managementem na neznačkových serverech
    Virt-manager používám, jenže nejsem sám, kdo bude virt. stroje spravovat a potřebuju k nima nastavovat nějaké oprávnění (což ty "nadstavby" jak jsem pochoppil dokážou.
    To je divný, na čem to pošlo?
    Ani se nespustila instalačka. Nevím proč, nezkoumal jsem, protože tam chci stejně něco co je oficiálně/neoficiálně(centos) podporované. Verze testing šla, asi nějaký chybějicí ovladač ve starším jádře.
    3.2.2013 08:41 prochap | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezplatná virtualizace s webovým managementem na neznačkových serverech
    Proxmox by běžet měl je tam jádro RHEL 2.6.32
    Punny avatar 3.2.2013 22:46 Punny | skóre: 28 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezplatná virtualizace s webovým managementem na neznačkových serverech
    Podle toho co jsi posal bude Proxmox nejlepsi, pokud tam nebezi debian tak tam zkus trosku laborovat, nebo kvuli cemu nejede? Pripadne tam hodit centOS a proxmox nainstalovat na nem? Dalsi moznost by mohla byt oVirt 3.1 (za par dnu 3.2), ale prijde mi na tohle trosku zbytecny, ale za zkousku to stoji.
    tomas789 avatar 4.2.2013 09:13 tomas789 | skóre: 15 | blog: big_blog | Litomyšl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezplatná virtualizace s webovým managementem na neznačkových serverech
    Já používám VirtualBox od Sun. Je docela dobrý a jednoduchý. Navíc existuje phpVirtualBox, což je rozhranní pro webovou administraci s možností ACL.
    Začínal jsem z ničeho a většinu z toho pořád mám.
    4.2.2013 13:29 Mirek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezplatná virtualizace s webovým managementem na neznačkových serverech
    Myslím, že kličové asi nebude vyber managera virtualek, ale to jak druhé fyzické mašině přiděliš diskove volumy s virtualkami z "první". To je důvod, proč se budují externí disková pole ( o cloudu bych nehovořil ). Pokud aplikace jsou relativně nenáročné na diskové IO, tak můžeš zkusit jít na to přes NAS. Takže pokud mohu radit, začni strategicky uvažovat o "centrálním úložišti" a teprve pak o managementu. Můj názor je ten, že na produkční systémy patří volumy ( v případě KVM LVM ) a ne virtualky v souborech. Toto je diskuze pro HW - ale diskové řadiče ( a potažmo souborové systémy ) dovedou realokovat vadné bloky na vyhrazenou oblast disku. Jak spolehlivě toto funguje v případě souborových virtualních obrazů si nedovedu odhadnout. Má zkušenost s nedostupností jistých virtualek, třeba po předchozím více jak rok dlouhem provozu mne drží trochu zpátky. U LVM jsem nikdy podobný problém nezaznamenal. Jinak virt manager můžeš mit instalovan na další externí mašině, nemusí byt jen na tzv. hypervisorech. Provozoval jsem to tak. Samozrejmě výhoda příkazové řádky je zřejmá, zejmena co se týče rychlého zjištění stavu, případně migrace virtualek... kdy maš předem poznačeny postupy jak na to jít. To oceníš v případě DRP, kdy času moc není a všichni jsou "nerozni" že něco nejede. Závěr: Neboj se CentOSu a virtualizace KVM se vším všudy, pořádně si to rozmysli, zadokumentuj ( NAS,iSCSI, LVM volumy ) a úspěch jistě přijde. Pokud nemaš FC, nebo jen 2 servery a budeš expandovat, tak iSCSI je rozumná cesta. Samozřejmě přes dedikovaný switch, který umožní třeba 9600 eth.bloky.)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.