Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Řešení dotazu:
Raspberry má jiné určení , Když GPIO nepotřebuješ a chceš i zdroj a kryt tak je výhodnější jiné zařízení. To si se poohlížel po špatném produktu a je dost že již to chápeš.
SN se dava do souboru config.txt v rootu..Asi do /boot/config.txt, ne? Ale stejne ti SN z internetu nebude fungovat, jak uz jsem psal.
Nedá mná. A to říkám i/přesto z toho důvodu, že do důchodu půjdu za méně než 10 let. Z hlediska historie o seniory vždy starala následující generace, tedy vlastní potomci. V době vzniku pojištovacích penzijních systémů byla zcela jiná situace v populaci než je dnes. Úmrtnost byla značná a riziko, že děti nedožijí věku, kdy rodiče budou potřebovat pomoc, velké. Můj dědeček byl z 11 dětí a jeho poslední bratr zemřel když se vracel z první světové na španělskou chřipku. Penzijní pojištění bylo skutečně více pojištění, tedy vyrovnávání rizik, ne generální hlavní příjem. Komunisté tohle přeměnili defakto na nepsanou dohodu: "Ty budeš makat celý život jako šroubek a pak my ti zaplatíme důchod." Vzhledem k tomu, jaký byl populační boom po druhé válce tak to mohlo trochu fungovat, ale je to principiálně špatně. To co z toho vypadlo je přirozená mezigenerační solidarita ve vlastní rodině. A je to důsledek "kolektivistického" myšlení. A v jistém směru západní sociální státy prošly podobnou myšlenkovou vrtulí, ale ne tak tvrdou.
Dnes když si budou mé děti pořizovat děti, tak mít dítě je v podstatě z ekonomického hlediska "nákladová položka", uspokojování vlastní rodičovské potřeby, za kterou pořádně zaplatí. Můj odhad z mých vlastních dětí je cca 1,5 mil Kč (možná i více) za dítě od kolébky k promoci v dnešních cenách. Pokud nějaký 30 cátník/cátnice si nepořídí dítě a ty peníze, které by do něj vkládal bude šetřit, tak je na tom celý život lépe, naproti tomu pro stát je mnohem lepší, když o dalších 30 let zůstane po občanu vzdělaný samostatný potomek, ne jen stárnoucí důchodce s zabezpečeným kontem.
To co by se mělo změnit, je to, že část peněz do průběžného systému by se nerozplizla plošně, ale plátce by mohl rozhodnout jestli a kolik pošle svým rodičům nebo ne. (tím myslím rozhodnout se o tom, jestli ty peníze nechá ve společném balíku pojištění nebo je pošle přímo rodičům, ne že by si je mohl nechat.) Tím by v průběžném systému zůstalo stejně peněz, jen se jinak přerozdělily, kdo by děti neměl, dostal by mnohem méně (ale dost aby jakžtakž přežil) a musel by si spořit sám, děti by nebyly jen "nákladová položka", ale i by se trochu náklady na ně vracely jako "investice", i když zřejmě ne moc výnosná. Vzdělané dítě by rodičům přineslo více než zametač ulic. Myslím, že žádná reforma, do které se nějakým způsobem nezakomponuje přímá mezigenerační solidarita v rodině nebude funkční a stabilní.
Tiskni
Sdílej: