Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Řešení dotazu:
Raspberry má jiné určení , Když GPIO nepotřebuješ a chceš i zdroj a kryt tak je výhodnější jiné zařízení. To si se poohlížel po špatném produktu a je dost že již to chápeš.
SN se dava do souboru config.txt v rootu..Asi do /boot/config.txt, ne? Ale stejne ti SN z internetu nebude fungovat, jak uz jsem psal.
Nedá mná. A to říkám i/přesto z toho důvodu, že do důchodu půjdu za méně než 10 let. Z hlediska historie o seniory vždy starala následující generace, tedy vlastní potomci. V době vzniku pojištovacích penzijních systémů byla zcela jiná situace v populaci než je dnes. Úmrtnost byla značná a riziko, že děti nedožijí věku, kdy rodiče budou potřebovat pomoc, velké. Můj dědeček byl z 11 dětí a jeho poslední bratr zemřel když se vracel z první světové na španělskou chřipku. Penzijní pojištění bylo skutečně více pojištění, tedy vyrovnávání rizik, ne generální hlavní příjem. Komunisté tohle přeměnili defakto na nepsanou dohodu: "Ty budeš makat celý život jako šroubek a pak my ti zaplatíme důchod." Vzhledem k tomu, jaký byl populační boom po druhé válce tak to mohlo trochu fungovat, ale je to principiálně špatně. To co z toho vypadlo je přirozená mezigenerační solidarita ve vlastní rodině. A je to důsledek "kolektivistického" myšlení. A v jistém směru západní sociální státy prošly podobnou myšlenkovou vrtulí, ale ne tak tvrdou.
Dnes když si budou mé děti pořizovat děti, tak mít dítě je v podstatě z ekonomického hlediska "nákladová položka", uspokojování vlastní rodičovské potřeby, za kterou pořádně zaplatí. Můj odhad z mých vlastních dětí je cca 1,5 mil Kč (možná i více) za dítě od kolébky k promoci v dnešních cenách. Pokud nějaký 30 cátník/cátnice si nepořídí dítě a ty peníze, které by do něj vkládal bude šetřit, tak je na tom celý život lépe, naproti tomu pro stát je mnohem lepší, když o dalších 30 let zůstane po občanu vzdělaný samostatný potomek, ne jen stárnoucí důchodce s zabezpečeným kontem.
To co by se mělo změnit, je to, že část peněz do průběžného systému by se nerozplizla plošně, ale plátce by mohl rozhodnout jestli a kolik pošle svým rodičům nebo ne. (tím myslím rozhodnout se o tom, jestli ty peníze nechá ve společném balíku pojištění nebo je pošle přímo rodičům, ne že by si je mohl nechat.) Tím by v průběžném systému zůstalo stejně peněz, jen se jinak přerozdělily, kdo by děti neměl, dostal by mnohem méně (ale dost aby jakžtakž přežil) a musel by si spořit sám, děti by nebyly jen "nákladová položka", ale i by se trochu náklady na ně vracely jako "investice", i když zřejmě ne moc výnosná. Vzdělané dítě by rodičům přineslo více než zametač ulic. Myslím, že žádná reforma, do které se nějakým způsobem nezakomponuje přímá mezigenerační solidarita v rodině nebude funkční a stabilní.
Tiskni
Sdílej: