Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
vim
soubor, který mi najde příkaz which
. Něco jako
which osel.sh |vim -
ovšem tohle neotevře příslušný soubor osel.sh, ale naopak nepojmenovaný soubor s řádkem "/home/mh/bin/osel.sh"
Víte někdo jak na to?
Řešení dotazu:
osel.sh
, not
a found
)…
which
, ktorý je v shelloch často built-in. Rozdiel býva práve v prípade, že command nenájdu.
vim $(which osel.sh)
`
to je zcela zásadní rozdíl, protože which
ho nevyescapuje a příkaz tedy selže. Uznávám, že to je okrajový případ :D
> which brm\`brm /home/jenda/bin/brm`brm > vim $(which brm\`brm) #chodíGNU bash, version 4.2.37(1)-release (x86_64-pc-linux-gnu)
which
to nefunguje ani s tou alternativní syntaxí.
``
je to feature. Proto jsem také tu novější variantu navrhl, syntaxe ``
je v Bash historická záležitost.
$(...)
pořád fungují jako speciální znak, mimo jiné kvůli snazšímu vnořování.
-o
tedy:
which osels.sh | vim -oToto je zvlaste vhodne, chceme-li pres pajpu dostat vice souboru a otevrit je v oknech pod sebou... (prepinac
-O
je naopak otevre v oknech vedle sebe)
which osel.sh | vim -
ale nevýhoda je, že se nezachová jméno souboru, pouze je načten jeho obsah ze stdin
. Hodí se i vim -p pokud člověk používá taby, ale jak říkám, musí za tím následovat jméno/a souboru/ů.
Tiskni Sdílej: