Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Zdravím, jak jednoduše upravit udev pravidla spouštějící akci na socketu na systému stojícím na systemd verze cca 180 a novější?
Na Archlinuxu chci rozchodit rozchodit zákaznickou aplikaci komunikující s USB zařízením, která vyžaduje přidání několika udev pravidel typu:ATTRS{idVendor}=="abcd", ATTRS{idProduct}=="1234", SYMLINK+="xyz_%k", MODE="0666", OPTIONS+="last_rule", RUN+="socket:@/my/abstract/socket"
Bohužel po slepém přidání pravidel a připojení zařízení jej aplikace nevidí a v logu je:Feb 7 08:48:38 komp kernel: [57215.176660] usb 1-1.3: unable to get BOS descriptor
Feb 7 08:48:38 komp systemd-udevd[29344]: failed to execute '/usr/lib/udev/socket:@/my/abstract/socket' 'socket:@/my/abstract/socket': No such file or directory
Dočetl jsem se o zrušení podpory toho typu pravidel a doporučení úpravy aplikace, aby provedla nějakou registraci pomocí libudev... To v mém případě není možné, já nemám zdrojáky a zákazník ji určitě upravovat nebude (mimo jiné i proto, že nepoužívám jím doporučovanou distribuci)
Zkusil jsem pravidlo upravit na:ATTRS{idVendor}=="abcd", ATTRS{idProduct}=="1234", SYMLINK+="xyz_%k", MODE="0666", OPTIONS+="last_rule", RUN+="/usr/bin/socat - ABSTRACT-SENDTO:/my/abstract/socket"
ale nepomohlo to. Zkusil jsem taky cvičně nahradit RUN za:RUN+="/usr/bin/socat - GOPEN:/tmp/added_1234_abcd.log"
log soubor se opravdu vytvořil, ale je prázdný, takže můj předpoklad, že jádro předá data přes stdin, je asi špatný...
Máte někdo nápad na řešení problému jinak než změnou distra?
RUN+="/usr/bin/socket:@/my/abstract/socket"
). Jinak to hledá v /usr/lib/udev jak ti ostatně píše log.
Tak jednoduché to bohužel není, "příkaz" socket je interně handlovaný udevem, tzn. není viditelný v souborovém stromu. Cesta z logu je výchozí pro příkazy bez absolutní cesty, které ale nejsou interní... celkem zamotané, že? To asi byl i jeden z důvodů jeho odstranění.
Nějaké další nápady?
Od verze 178 se vypisuje varování, že to přestane být podporované a od verze 183 to už nepodporuje. Doporučované řešení je úprava aplikací tak, aby místo procedury udev_monitor_new_from_socket
používaly udev_monitor_new_from_netlink
. Ale jak už jsem psal, zdrojáky aplikace nemám a zákazník ji jen kvůli mě neupraví
Víš něco bližšího "nějakém souboru pro systemd"? Jeho možnosti jsem nedávno celkem důkladně procházel (kvůli multiseat konfiguraci), ale na nic vhodného jsem nenarazil...
BTW, procedura udev_monitor_new_from_netlink
už je v udev dlouho (i ve verzi 151 v mně doporučovaném Ubuntu 10.04), takže nechápu, proč se používá ta druhá...
Tiskni
Sdílej: