Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pod small linuxem jede co?Nic :). Proč tam dávat dokriplenou distribuci, na kterou nejsou balíčky, když tam můžeš mít plnohodnotný Debian?
A ten debian da se rozject analogova TV card na usb?Záleží na typu (jestli vůbec jede pod Linuxem) a pak taky, jestli to ten stroj dá. To druhé si netroufám odhadovat.
Jestli ta karta vyžaduje 533 MHz procesor, velmi pravděpodobně nemá hardwarový dekodér obrazu. Podpora nejrůznějších TV karet je v Linuxu docela slušná, takže too samozřejmě můžete zkusit, ale moc nadějí tomu nedávám.
Debian 6.0.6 netinst má 191 MB, takže jestli má ten stroj funkční síťovku, s instalací Debianu by neměly být problémy.
Proc sitovku,chtel bych instalaci s CD?Protože instalační obraz Debian netinst obsahuje pouze základní nástroje potřebné pro instalaci. Dodatečné balíčky se stahují z netu. Pokud máte k dispozici připojení k síti kabelem a DHCP, neměl by to být nejmenší problém. Kompletní Debian zabere přes 50 CD :)
A proc debian 6 ?Protože je to současná stabilní verze a vzhledem ke stáří stroje pochybuju, že se vyplatí instalovat Debian 7 (Wheezy).
No ja uz sem o tom premyslel tak me napada,vzit jen neco opravdu sestavenyho na miru...Já jsem před lety něco na míru sestavoval. Zabralo mi to pár dní a nemohl jsem si za to říct víc než pár stovek. Kolikrát je výhodnější proměnit svůj čas v peníze na něčem smysluplnějším a ty pak utratit za lepší stroj :). Na takto starých strojích se mi už projevovalo to, že jsem v tom hodně sám. Třeba na P1 stroji, který jsem nedávno vyhodil, se projevila regrese v kernelu. Zase, dá se to patchovat (a daný patch poslat upstreamu), ale už mě to nebavilo, když jsem si mohl za tisícovku koupit o mnoho lepší stroj se srovnatelnou spotřebou (P3).
Nechapu proc zabrat 10GB na system linxu...vzdyt win 2000 zabrali 700-900MB na instalaci na diskPorovnej si, co obsahuje 10GB instalace linuxu s tím, co 700MB instalce windows :).
Nechapu proc zabrat 10GB na system linxu...Pokud ti už Debian sežral 10 GB, děláš něco špatně. Mně systém, který popisuješ (browser, textový editor, mplayer), zabírá 2 GB.
Testnul sem to,a debian 6.0.6 dost vytezuje i celeron 2,5 ,768MB. lita to k 60-99%Který proces to vytěžuje? V idle by to nemělo jít přes pár procent ani na P1.
Je tam spousta balastu openofice,kresleni.proste moc nepotrebnych veci a to me stahlo jen zaklad...Tak to ti to asi nestáhlo jenom základ (nechal jsi v instalátoru zaškrtnuté „desktopové prostředí“), protože Debian se dá nainstalovat tak, že tam není vůbec nic.
Nebylo by lepsi tam dat starej debian okolo roku 2003??Ne, nebylo.
Jak se bude chovatNebude fungovat spousta nového HW, síťových funkcí, souborových systémů.
bude rychlejsiMožná trošku.
Kabel být připojený samozřejmě nemusí, jen je pak potřeba ručně nastavit síť a APT. Níže uvedené soubory musí obsahovat toto:
/etc/network/interfaces
auto eth0 allow-hotplug eth0 iface eth0 inet dhcp
/etc/apt/sources.list
deb http://ftp.cz.debian.org/debian squeeze main contrib non-free deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian squeeze main contrib non-free deb http://ftp.cz.debian.org/debian squeeze-updates main deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian squeeze-updates main deb http://security.debian.org/ squeeze/updates main deb-src http://security.debian.org/ squeeze/updates mainPak můžete nainstalovat, cokoliv chcete.
Tiskni
Sdílej: