Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Aha, takže je to prostě vlastnost ZFS a nejde to nějakým přepínačem poladit, obdobně jako např. výchozí % rezervovaných bloků u ext oddílů?
Co mě však mate, je dost podivná závislost velikosti výsledného oddílu oproti kapacitě vstupních disků pro různý počet HDD. Udělal jsem pokus ještě s 8 a 10 HDD a procentuálně to vychází následovně (2 paritní disky vždy odečteny):
8 HDD ... 92,98 %
10 HDD ... 93,61 %
12 HDD ... 89,31 %
Varianta s 8 malými vstupními disky (2GiB loopback) pak má 97,41 % očekávané kapacity. A to je zvláštní nepoměr oproti 92,98 % u identicky konfigurovaných 3TB disků. Malé zpooly se od velkých snad nemůžou lišit ničím víc, než hloubkou úrovní indirect block pointerů, ne?
Jinak všechny oddíly byly prázdné a tudíž způsob a místo obsazené soubory v tuto chvíli neřeším.
Nejvíc mě ale překvapilo, že se o tomto jevu nikde nepíše.
/etc/default/zfszměnil
ZFS_MOUNT='yes'a funguje to. Na druhém tam onen soubor není, ale
/etc/init.d/zfs restartzdá se mountování provádí automaticky. Ten druhý server jsme však ještě nemohli restartovat, tak uvidíme.
update-rc.d zfs enableA už se mountuje automaticky také.
Tiskni
Sdílej: