Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Nainstaloval som Oracle Virtualbox 4.1, na Ubuntu 10.10 (maverick). Snaha o sustenie Oracle Linux 6.3 skonci hlaskou: This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU. Mam CORE2Duo bez podpory instrukcnej sady vmx. (Bez BIOS podpory pre intel virtualizaciu VT-X.) (CPU,chýba podpora vPro a podpora virtualizácie pre Direct-IO. Čipset dodal takisto Intel, verzia je HM65.) Otazka je ako to spojazdnit? (DOM-U -> DOM-0)
Řešení dotazu:
Zoznama procesorov Intel bez podpory VT-x: (je mi luto mam C2D 5870) http://ark.intel.com/Products/VirtualizationTechnology
Pokud nemáte moderní procesor, který podporuje virtualizační rozšíření (Vanderpool v případě Intelu nebo Pacifica v případě AMD), budete muset provozovat paravirtualizaci. V takovém případě musíte mít na dom0 a dom-U systému (host i hostitel) modifikované jádro. V případě XENu zakompilovanou podporu, v případě VMware zavedené jejich ovladače. Jak uvidíte později, paravirtualizace není nic špatného a je nakonec i pohodlnější. Proto je v současné době paravirtualizace rychlejší než plná virtualizace. Bez plné virtualizace se neobejdete s uzavřenými OS – ty v paravirtualizací nerozjedete.http://www.root.cz/clanky/uvod-do-virtualizace-pomoci-xenu/ otazka: je VM ktory viem pouzit bez nutnosti modifikovat kernel? (Ubuntu 10.10)
nie Ubuntu je amd64: probook@probook-PC:~$ lsb_release -v LSB Version: core-2.0-amd64:core-2.0-noarch:core-3.0-amd64:core-3.0-noarch:core-3.1-amd64:core-3.1-noarch:core-3.2-amd64:core-3.2-noarch:core-4.0-amd64:core-4.0-noarch:cxx-3.0-amd64:cxx-3.0-noarch:cxx-3.1-amd64:cxx-3.1-noarch:cxx-3.2-amd64:cxx-3.2-noarch:cxx-4.0-amd64:cxx-4.0-noarch probook@probook-PC:~$
Tiskni
Sdílej: