Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
PID=$!
), tak aby proměnná $PID
byla použitelná dále ve skriptu.
su - $fg_user -c "(DISPLAY=$fg_display setsid dolphin --select ${SCANDIR}${FILENAME}${EXT} &>/dev/null </dev/null &)"Momentálně to řeším filtrováním výstupu z
ps
, ale vzhledem k možným duplicitám názvu procesu to není úplně neprůstřelné řešení. Šlo by to ještě řešit dodatečnou kontrolou PPID, ale to už je trochu drbání se levou rukou za pravým uchem.
Řešení dotazu:
Skus nieco ako
DOLPHINPID=`su - $fg_user -c "(DISPLAY=$fg_display setsid dolphin --select ${SCANDIR}${FILENAME}${EXT} &>/dev/null </dev/null & "'echo $!)'`
echo "$DOLPHINPID"
&
kromě "upozaďování" procesu funguje i jako oddělovač mezi příkazy, echo
mezi jednoduchými uvozovkami (funguje je to i s dvojitými) zobrazí PID a bash se konečně dočká pravé závorky uzavírající samostatně spouštěnou session?
Hlava mi trochu nebere to s těmi závorkami...
echo $!
je nutné mít oddělen jednoduchými uvozovkami, jinak to vypíše PID jiného procesu.
Z toho jsem ještě méně moudrý...
O oddelovaci prikazov to chapete spravne, echo naozaj spravne vypise pid.
Prikaz by mozno daval vacsi zmysel, keby bol napisany:
DOLPHINPID=`su - $fg_user -c "(DISPLAY=$fg_display setsid dolphin --select ${SCANDIR}${FILENAME}${EXT} &>/dev/null </dev/null & echo \$!)"`
echo "$DOLPHINPID"
To ostatne je uz iba syntakticky cukor, ako napisat $premennu, ktoru by neinterpretoval vonkajsi shell (=ten, co spusta su). Aby to bolo jasne - shell interpretuje uvodzovky a premenne v nich raz (pri citani su - $fg...) a potom ten vnutorny druhy krat - pri spustani (DISPLAY=$fg_display... . Tie vnutorne zatvorky vyzeraju byt myslene pre vnutorny shell (aj ked ich vyznam mi nedochadza), preto je to vnutornemu shellu jedno - on dostane vysledok.
Ako ukazka na vysvetlenie mozu sluzit napriklad tieto prikazy
su - testuser -c 'echo $USER'
su - testuser -c "echo \$USER"
su - testuser -c echo\ \$USER
su - testuser -c "echo $USER"
AAA='$USER'; su - testuser -c "echo $AAA"
Prve tri predaju vnutornemu shellu to iste - echo $USER. Stvrty preda echo nasledovane nazvom aktualneho pouzivatela. A nakoniec je fungovanie vidiet na piatom prikaze - tam vonkajsi shell spustajuci su zmeni $AAA na $USER a vnutorny shell interpretuje echo $USER a vypise "testuser".
Tie vnutorne zatvorky vyzeraju byt myslene pre vnutorny shell (aj ked ich vyznam mi nedochadza), preto je to vnutornemu shellu jedno - on dostane vysledok.Však smysl vnitřních závorek je v tomto případě nesmyslný, stejně jako setsid. Obé se tam dostalo během snahy o řešení problému řešeného jinde ve fóru (třetí příspěvek), po jeho vyřešení je oboje zbytečné. Nicméně alespoň pro mne velmi poučné, takže ještě jednou děkuji za výklad a příklady.
Tiskni
Sdílej: