Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
PID=$!
), tak aby proměnná $PID
byla použitelná dále ve skriptu.
su - $fg_user -c "(DISPLAY=$fg_display setsid dolphin --select ${SCANDIR}${FILENAME}${EXT} &>/dev/null </dev/null &)"Momentálně to řeším filtrováním výstupu z
ps
, ale vzhledem k možným duplicitám názvu procesu to není úplně neprůstřelné řešení. Šlo by to ještě řešit dodatečnou kontrolou PPID, ale to už je trochu drbání se levou rukou za pravým uchem.
Řešení dotazu:
Skus nieco ako
DOLPHINPID=`su - $fg_user -c "(DISPLAY=$fg_display setsid dolphin --select ${SCANDIR}${FILENAME}${EXT} &>/dev/null </dev/null & "'echo $!)'`
echo "$DOLPHINPID"
&
kromě "upozaďování" procesu funguje i jako oddělovač mezi příkazy, echo
mezi jednoduchými uvozovkami (funguje je to i s dvojitými) zobrazí PID a bash se konečně dočká pravé závorky uzavírající samostatně spouštěnou session?
Hlava mi trochu nebere to s těmi závorkami...
echo $!
je nutné mít oddělen jednoduchými uvozovkami, jinak to vypíše PID jiného procesu.
Z toho jsem ještě méně moudrý...
O oddelovaci prikazov to chapete spravne, echo naozaj spravne vypise pid.
Prikaz by mozno daval vacsi zmysel, keby bol napisany:
DOLPHINPID=`su - $fg_user -c "(DISPLAY=$fg_display setsid dolphin --select ${SCANDIR}${FILENAME}${EXT} &>/dev/null </dev/null & echo \$!)"`
echo "$DOLPHINPID"
To ostatne je uz iba syntakticky cukor, ako napisat $premennu, ktoru by neinterpretoval vonkajsi shell (=ten, co spusta su). Aby to bolo jasne - shell interpretuje uvodzovky a premenne v nich raz (pri citani su - $fg...) a potom ten vnutorny druhy krat - pri spustani (DISPLAY=$fg_display... . Tie vnutorne zatvorky vyzeraju byt myslene pre vnutorny shell (aj ked ich vyznam mi nedochadza), preto je to vnutornemu shellu jedno - on dostane vysledok.
Ako ukazka na vysvetlenie mozu sluzit napriklad tieto prikazy
su - testuser -c 'echo $USER'
su - testuser -c "echo \$USER"
su - testuser -c echo\ \$USER
su - testuser -c "echo $USER"
AAA='$USER'; su - testuser -c "echo $AAA"
Prve tri predaju vnutornemu shellu to iste - echo $USER. Stvrty preda echo nasledovane nazvom aktualneho pouzivatela. A nakoniec je fungovanie vidiet na piatom prikaze - tam vonkajsi shell spustajuci su zmeni $AAA na $USER a vnutorny shell interpretuje echo $USER a vypise "testuser".
Tie vnutorne zatvorky vyzeraju byt myslene pre vnutorny shell (aj ked ich vyznam mi nedochadza), preto je to vnutornemu shellu jedno - on dostane vysledok.Však smysl vnitřních závorek je v tomto případě nesmyslný, stejně jako setsid. Obé se tam dostalo během snahy o řešení problému řešeného jinde ve fóru (třetí příspěvek), po jeho vyřešení je oboje zbytečné. Nicméně alespoň pro mne velmi poučné, takže ještě jednou děkuji za výklad a příklady.
Tiskni
Sdílej: