Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Byla vydána verze 17.0.1, tj. první veřejná verze z nové řady 17.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Z aktuálních akcí na Humble Bundle lze vypíchnout sady knih Become a Python Expert by Pearson a Software Architecture by O'Reilly nebo hru PC Building Simulator (Steam, ProtonDB).
Craig Loewen se na blogu Microsoftu rozepsal o zářijové aktualizaci Windows Subsystému pro Linux (WSL) aneb o předběžném vydání 2.0.0. Nové experimentální vlastnosti (autoMemoryReclaim, sparseVhd, networkingMode, dnsTunneling, firewall, autoProxy) představil také na YouTube.
Řešení dotazu:
Děláte si legraci? Opravdu si pletete veřejné fórum s 24x7 hotline, kde je neustále někdo připraven vyskočit, jakmile si vzpomenete? Od vašeho dotazu neuplynuly ještě ani tři hodiny a vy už se urážíte? Nenapadlo vás, že ve všední den dopoledne mají lidé na práci i jiné věci, než za vás hledat v dokumentaci to, co si tam můžete najít sám? Doporučuji ubrat na sebestřednosti a zbavit se představy, že jsme tady vaši poskoci, jejichž povinností je promptně řešit vaše dotazy a které můžete sprdnout, jakmile to neudělají (dle vašeho názoru) dost rychle.
Já třeba CentOS rutinně nepoužívám, takže z hlavy nevím, jak se tam generuje initial ramdisk. Jistě, mohl bych to najít v dokumentaci - ale totéž můžete udělat i vy, takže nevidím jediný důvod, proč bych to měl dělat za vás. Tak jsem prostě počkal, až vás buď napadne se tam podívat, nebo se najde někdo, kdo to ví z hlavy a odpoví vám.
Dokážu jsi v dokumetaci najít jak se generuje initial ramdisk teda aspoň doufám. Takže mě to nemohlo napadnout protože jsem nevěděl co hledat.
Aha, tak to jsem špatně pochopil váš ranní příspěvek, měl jsem z něj pocit, že víte, že vám chybí initial ramdisk.
Ta hláška znamená, že se jádru nepodařilo přimountovat kořenový filesystém a (0,0) znamená, že ani neví, kde by měl být, což může mít různé důvody. Obvykle buď chybí nebo nesouhlasí se skutečností specifikace kořenového filesystému (u grubu menu.lst
) nebo je nějaký problém s initial ramdiskem (např. chybí potřebný driver). Takže doporučuji zkontrolovat konfiguraci bootloaderu a zkontrolovat a případně přegenerovat initial ramdisk.
Tiskni
Sdílej: