Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
stripe-width
, a vhodná hodnota pro různý počet disků je různá, takže pokud se udělá RAID5/6 (a na něm ext3/4), měl by být konečný takže RAID5 + [RAID5 [+ RAID5]] by mělo být lepší volbou.
(Nevím jaké praktické dopady na výkon v zátěži nevhodná hodnota má.)stripe-with
bych volil na hodnotě 4*512 tedy 2k a LVM taky na stripy v násobku 2K a filesystém bych nastavil tak, aby měl základní blok o velikosti 2k. Tím při jakékoli operaci s polem se bude pěkně paralelně zapisovat nebo číst ze všech 4 disků.(Případně pokud to budou větší soubory mít bloky násobek 2k) Nešťastné je mít větší stripy než zapisované bloky filesystému.
stride = Čunci / bloky
stripe-width = stride * ( (počet disků) - 1 )
-b 2048 -E stride=16,stripe-width=48
-b 4096 -E stride=8,stripe-width=24
-b 2048 -E stride=16,stripe-width=64
-b 4096 -E stride=8,stripe-width=32
http://blog.windfluechter.net/content/blog/2012/06/26/1475-confusion-about-mkfsxfs-and-log-stripe-size-being-too-big
-b 8192 -E stride=64,stripe-width=256
-b 8192 -E stride=64,stripe-width=192
stride = 1
ve velké většině případů. Potom čunci budou stejné velci jako bloky. A stripe-with = 4*blok
. Což je hezká mocnina 2 a mohu ji předat do filesystému jako základní alokační jednotku - block size. Tím pádem cokoliv se bude z file systému dělat na disku bude se paralelně dělat na všech discích současně. A vyhnu se operacím, které při velkých čuncích jsou při zápisu menších dat, a to nejdříve načíst strip pak zmodifikovat a pak zapsat, což znamená 2x seek a tím pádem velké zpomalení. To jsem tím předchozím myslel.
-d su=32k,sw=4'
je jasnější, Čunci=32 „pracovní disk (R0:n,R5:n-1,R6:n-2 )=4“.
Tiskni
Sdílej: