Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Řešení dotazu:
Mam zdrojak tar.gz, popripade gz2 ... a neviem ako na ne ... vdakaProgramy sa štandartne inštalujú skompilované a zabalené do balíčku .deb Pokiaľ si stiahneš zdrojové kódy, čo si spravil ty (tar.gz, gz2, bz2 ...) tak si ich musíš skompilovať. Takže najprv rozbaliť, pretože tebou spomínané súbory sú archívy a potom klasickú magickú trojicu.
./configure make make installPokiaľ ho nechceš len nainštalovať, ale vytvoriť z neho balíček a ten nainštalovať, čo je lepšia možnosť, posledný príkaz nahradíš príkazom checkinstall. No odporúčal by som radšej vyhľadať deb balíček daného programu, či ho už niekto pred tebou neskompiloval, prípadne pohľadať na stránkach projektu.
(d:)Je to vůbec Linux? ;)
mam ten subor niekde premiestnit alebo ako ??Rozbalíš ho (kamkoli) a přečteš si soubory README a INSTALL, případně jinou instalační dokumentaci. Pravděpodobně se v ní dočteš, že máš spustit configure, které si osahá systém a připraví program na kompilaci, make, které program zkompiluje a chceš-li, tak ještě make install, které program nainstaluje do systému (to není nutné, když to neuděláš, můžeš program spouštět z toho adresáře, kde se zkompiloval). Hlavně programu configure se dají nastavit různé parametry, třeba jestli chceš v programu podporu funkce XY nebo kam se má program při make install nainstalovat - tomu doporučuji věnovat pozornost, někdy je default nastavený tak blbě, že ti to zasere systém všude možně.
./configure make checkinstallAby to nebolo také jednoduché nie všetky projekty používajú túto klasiku, ako skompilovať daný program je vždy napísané v súbore README, alebo na stránkach autora.
http://wordrider.net/freerapid/download.html
frd sa nekompiluje. Je to program v jave, takze potrebujes mat nainstalovanu javu v pc. Potom ho spustis v terminali prikazom frd.sh
mam verziu 0.85, dufam, ze odvtedy sa toho vela nezmenilo.
prikazom frd.sh./frd.sh. Začátečník asi nebude vědět, jak se spouští programy z aktuálního adresáře.
pardon, uz to beriem tak nejak automaticky. Este poznamocka, skusal som stiahnut novu verziu a v konzole na ten frd.sh bude potrebne nastavit execute bit: chmod +x frd.sh
Ja to spustam v gnome kliknutim a tam mi zobrazi ci to len spustit, alebo spustit v terminale. Prvy krat je dobre cez terminal, aby bolo vidiet pripadne chyby, potom uz len priamo spustit a nebude zbytocne zobrazeny terminal.
aaaa nicCo je to proboha nic? Jako že ten skript proběhne a nic nevypíše? Podívej se do něj, spusť ho jako
bash -x skript
a uvidíme, na čem to padá.
je rok 2013 a pripada mi historicke nieco instalovat cez terminal (ala prikazovy riadok).To máš pravdu. Tak prečo to robíš?
Nie je nejaky soft pomocou ktoreho si najdem balicek alebo adresar programu ktory chcem nainstalovat a spravi to bez X prikazov?Existuje. Volá sa správca balíčkov a jeho konkrétne meno závisí na zvolenej distribúcii.
Synaptic asi ukazuje len nejake predvolene aplikacie,Ponúka aplikácie, ktoré sú v "repository". Východzie repository je spravidla namierné na niekam na servery tvorcu distribúcie a obsahuje drvivú väčšinu toho, čo bežný užívateľ potrebuje a čo by na danom systéme malo fungovať. Dôležitá poznámka - správca balíčkov vo väčšine prípadov kašle na to, čo si si niekam stiahol. (pokiaľ len nemáš lokálne repository).
ale co ked si stiahnem daco co v synapticu nie je?Tak sa púšťaš do bieleho miesta na mape. Bez dostatočných znalostí ta zožerú levy.
Sice nejsem ten pravý na poučování o Linuxu, ale pár poznámek si neodpustím.
Bod první: linuxové distribuce nejsou ani Windows ani Mac OS. Stahování instalačních balíků z různých děr internetu je věcí Windows. Ukládání balíčků do specifického adresáře je věcí Mac OS. V linuxových distribucích to je jinak. Veškerý široce používaný software se nachází v tzv. repozitářích, což jsou adresáře na serverech, na kterých je uložen software určený pro daný operační systém. To se týká i Ubuntu. Pro prohledávání repozitáře slouží v Ubuntu dva správci -- otevřete je a hledejte, co chcete. Balíček se označí a nainstaluje.
Bod druhý: Pokud v repozitáři nenajdete, co hledáte, máte možnost se podívat na "neoficiální repozitáře", tzv. službu PPA. Pokud to nenajdete ani tam, pak si programu můžete zkompilovat sám. K tomu si potřebujete do Ubuntu nainstalovat potřebné nástroje pro vývoj. Co potřebujete, záleží na tom, co chcete zkompilovat. Často stačí si ve správci programů nainstalovat tzv. základní nástroje pro vývoj. Standardně se kompiluje program tak, že v terminálu přejdete do adresáře, kde jsou zdrojové kódy, a zadáte po sobě tři příkazy: ./configure
(konfigurace) -> make
(kompilace) -> sudo make install
(nainstaluje zkompilované kódy do příslušných adresářů. Instalace se provádí s administrátorskými právy (proto sudo
).
Bod třetí: Terminál/konzole není přežitek ani problém, ale obrovská výhoda.
Pokud používáte přímo Ubuntu, nikoli Kubuntu, používáte grafický kabát jménem GNOME. To je jedno ze dvou nejrozšířenějších desktopových prostředí. Druhým je KDE. Ubuntu s KDE se jmenuje Kubuntu. KPACKAGE už podle prvního písmenka je určen pro KDE. Takže nevím, co s tím chcete dělat v GNOME.
Malá poznámka na závěr: Je lepší zdrojové kódy ukládat do adresářů bez diakritiky a mezer. Dejme tomu do /home/jmeno/download
. Někdy se totiž kvůli diakritice mohou objevit chybové hlášky a kompilace se nezdraří.
Bod čtvrtý: Pokud jste si stáhl odněkud z internetu balíček .deb, nainstalujete snad dnes už i dvojklikem nebo pravým myšítkem, ne? Pokud ne, příkaz pro instalaci je sudo dpkg -i jmenobalicku.deb
, ale musíte v terminálu být v adresáři, kde balíček je (cd cesta
). Pokud tam nejste, můžete cestu zadat při instalaci jako sudo dpkg -i /home/VaseJmeno/vasDownload/balicek.deb
. Nikdo vám však nezaručí, že tento balíček bude kompatibilní s vaší verzi Ubuntu (mohl být zkompilován na jiné verzi s jinými knihovnami apod.).
Tiskni
Sdílej: