Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim,
nazov je napisany dost specificky a nejaky plototvorca existovat asi nebude, ale potrebujem daky program, kde by som mohol zakreslit rozmery, spravit navrh a tak podobne. V lete by som rad spravil plot k domu, ale predtym by som to rad videl, ako by to mohlo vyzerat a dal to taktiez na pripomienkove konanie priatelke. :)
Nemam ziadne skusenosti s takymito programami ( najblizsie asi tak sweethome3d :D ), tak ak by bolo daco jednoduchsie, tak o to lepsie.
Dakujem mockrat.
Volakedy davnejsie som to skusal, nie s plotom sice, ale ta linuxova verzia mala vtedy dost zasadny problem a to, ze nebolo mozne ulozit si vysledok svojej prace. Ale diki samozrejme. Takze, ked to najjednoduchsie vypadlo, co dalej ? Som ochotny a nic ine mi neostava, sa daco aj naucit, hoc by to bolo aj nieco narocnejsie.
Dakujem, spravim to v qcad, respektive v jeho forku librecad, ako pisem nizsie. Holt skoda, ze nie je nieco, kde by sa dalo obeje spravit naraz a hlavne by sa zmeny reflektovali aj do vizualizacie a nemusel by clovek robit dve veci, resp. v dvoch programoch.
Ja mam tiez cely dom, taktiez zariadenie, jeho rozmiestnennie atd. vo sweethome3d. Skvela vec. Asi v nom teda spravim 3D vizualizaciu a v librecad ( komunitna verzia qcad ). Pre mna osobne je dolezitejsi nakres, kedze to budem robit sam ten plot a vizualizacia je skor pre priatelku, pre lepsiu predstavu. Vdaka.
Tiskni
Sdílej: