O víkendu (15:00 až 23:00) probíha EmacsConf 2025, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Provozovatel internetové encyklopedie Wikipedia jedná s velkými technologickými firmami o uzavření dohod podobných té, kterou má s Googlem. Snaží se tak zpeněžit rostoucí závislost firem zabývajících se umělou inteligencí (AI) na svém obsahu. Firmy využívají volně dostupná data z Wikipedie k trénování jazykových modelů, což zvyšuje náklady, které musí nezisková organizace provozující Wikipedii sama nést. Automatické programy
… více »Evropská komise obvinila síť 𝕏 z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Vyměřila jí za to pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy Kč). Pokuta je podle názoru amerického ministra zahraničí útokem zahraničních vlád na americký lid. K pokutě se vyjádřil i americký viceprezident: „EU by měla podporovat svobodu projevu, a ne útočit na americké společnosti kvůli nesmyslům“.
Společnost Jolla spustila kampaň na podporu svého nového telefonu Jolla Phone se Sailfish OS. Dodání je plánováno na první polovinu příštího roku. Pokud bude alespoň 2 000 zájemců. Záloha na telefon je 99 €. Cena telefonu v rámci kampaně je 499 €.
Netflix kupuje Warner Bros. včetně jejích filmových a televizních studií HBO Max a HBO. Za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun).
V Las Vegas dnes končí pětidenní konference AWS re:Invent 2025. Společnost Amazon Web Services (AWS) na ní představila celou řadu novinek. Vypíchnout lze 192jádrový CPU Graviton5 nebo AI chip Trainium3.
Firma Proxmox vydala novou serverovou distribuci Datacenter Manager ve verzi 1.0 (poznámky k vydání). Podobně jako Virtual Environment, Mail Gateway či Backup Server je založená na Debianu, k němuž přidává integraci ZFS, webové administrační rozhraní a další. Datacenter Manager je určený ke správě instalací právě ostatních distribucí Proxmox.
Byla vydána nová verze 2.4.66 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 5 bezpečnostních chyb.
Programovací jazyk JavaScript (Wikipedie) dnes slaví 30 let od svého oficiálního představení 4. prosince 1995.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2025-55182 s CVSS 10.0 v React Server Components. Zranitelnost je opravena v Reactu 19.0.1, 19.1.2 a 19.2.1.
Trapi ma ale port 443. Realne funkcne transparentne proxy sa pre ssl urobit neda (ja viem, ze si mozem dat vlastny certifikat, ale toto fakt nie je riesenie). Mam rozbehany wpad.dat, ktory funguje perfektne na vsetkych prehliadacoch na vsetkych platformach, ale mam problem ako dat vediet pouzivatelovi, ze si ma vo svojom prehliadaci zapnut "automaticku detekciu siete".
V principe vlastne potrebujem nasledovne:
potrebujem aby ked uzivatel ide na volajaku https stranku aby mu namiesto nej zobrazilo stranku na mojom serveri kde budem mat navod ako si zapnut proxy v prehliadaci.
Doteraz som mal take dost blbe riesenie: v iptables som dnat-oval vsetko co islo na 443 na mojuipadresu:443 a v apache som mal nastavenu vlastnu 404 stranku, kde som mal informaciu o "zlom nastaveni proxy". Malo to totizto dve vady. Za prve to pouzivatelovi pred nacitanim vyhodilo chybu o neplatnom certifikate (nemam na serveri kvalifikovany certifikat) a laik sa na tom hned zastavil, lebo ani len netusil, ze ako ma "povolit vynimku" a za druhe co je podla mna este horsie, je znasilnovanie 404 dokumentu (obvzlast co sa tyka spojeni z internetu).
Je toto mozne riesit nejakym elegantnym riesenim?
Dakujem.
(ale aj kvoly logovaniu)
No a prave o to ide, ze forward 443 mam zakazany a pouzivatelia ma otravuju, ze nejde gmail, banka, ... Preto som im chcel ten navod na autodiscoveri zobrazit automaticky.
).
logovat provoz nebo funcni sitHTTP přece můžeš logovat i bez proxy, prostě Wiresharkem/tcpdumpem.
Tiskni
Sdílej: