PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ahoj. V práci jsem na několika počítačích nainstalovat Ubuntu 12.04 LTS kvůli tomu, že je to docela uživatelsky přívětivé a dlouhodobě podporované, což je pro mě docela podstatné. Počítače jsou v doméně Windows Active Directory a používají Winbind na mapování uid/gid. Do Ubuntu jsem musel doinstalovat Cinnamon, protože s Unity se (nejenom mě) špatně pracuje a Gnome shell v Ubuntu je hrozně zabugovaný a v polovině přihlášení nenaběhl. Jako další jsem musel nahradit Lightdm za GDM, protože Lightdm občas trpěl zobrazovacími artefakty a blblo přihlašování. Kromě toho jsem musel odstranit spouštěcí skript Winbindu a překonvertovat spouštění na upstart a nastavit čekání na síť, protože síť nabíhala později než Winbind a v kombinaci s GDM se nešlo přihlašovat. Kromě těchto problémů se občas kousne uživatelům desktop při inicializaci a je potřeba restartovat X server. Výjimečně se dokonce zasekne celé jádro a neposlouchá a nefunguje ani SysRQ kombinace (možná problémy s Nvidia drivery, zdá se že to vyřešily poslední verze driverů).
Prosil bych o radu, kdo má nějaké zkušenosti s "Linux sítí", stará se o Linux desktopy v nějaké firmě atp. - Jakou používáte distribuci? Trpí tato distribuce také těmito neduhy? Jaký používáte desktop? V podstatě na tom potřebuju provozovat kancelářský balík Libreoffice, nějakou rozumnou (novější) verzi Gimpu, Firefox, Thunderbird, Adobe flash, Java v prohlížeči pro internetové bankovnictví a někde virtuální stroj ve Virtualboxu.
Předem děkuji za jakékoliv reakce/postřehy.
Vzhladom na vyuzitie nevidim jediny dovod na pouzivanie binarnych ovladacov od nvidie. Nouveau je skvele, kms funguje a ak sa nieco pokazi, tak je hned jasne, co sa stalo (ak uz nie mne, tak vyvojarom urcite). A hlavne tam pasuje. Mas o jeden problem menej. ;)
Mal som za to, ze jednoducho kazda funguje, aj ked len to najzakladnejsie. Ku koncu roku 2012 pribudla podpora k 600-kovej serii, ale opat je otazne, nakolko je to portovane na 12.04 . No nic, ale k dalsiemu LTS vydaniu by si sa mohol zbavit aj toho bordelu a ja co pouzivam nouveau uz nejaku dobu a bez akehokolvek problemu, tak mozem povedat, ze o jeden problem menej.
Tiskni
Sdílej: