Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
1) Dá se počeštit firefox? S angličtinou nebude problém, ale kdyby k tomu sedl někdo jiný (ve správci softwaru sem to nenašel, nebo blbě hledal)
2) Co konkrétně nainstalovat z repozitáře, aby tím šly otevřít a rozbalit archivy?
3) Aktualizace se stahují skoro půl dne (580 MB), s tím asi nic nenadělám, to je pomalý server, ze kterého se stahuje, že?
4) Jsem přihlášený jako root, zatrhnul jsem stáhnutí všech aktualizací, co mě to nabídlo, nevadí to?
5) Při načtení flash - třeba youtube nejprve hodí hlášku, že chybí plugin, kliknutím na tu hlášku se video rozjede, ale i tak to začne hledat nějaký plugin aby mě to pak mohlo říct, že to žádný nenašlo. Nevadí to ale otravuje. Třeba se to po aktualizaci ztratí.
6) Dá se něco doinstalovat, abych mohl okna trochu vytunit (gnome)?
desktop
1. Vzhladom na to, ze je to debian z vacsej casti, tak co tak skusit:
apt-get install iceweasel-l10n-cs
2. Co za archivy ? tar, gzip, gunzip, bzip, bunzip2, lzma, xz-utils, zip, unzip, rar, unrar by malo pokryt drvivu vacsinu.
3. Zrejme pomaly server, ale stale mozes skusit dake ine zrkadla, ak su.
4. Pokial ti nevadi, ze tvoj system je neaktualny a potencionalne zneuzitelny, tak to je v pohode.
5. Vykasli sa na flash, ak ti ide iba o youtube. http://www.youtube.com/html5 a nepotrebujes ten bordel.
6. Tak pokial su repozitare dostupne, tak si posluz, ale co konkretne, tak to ti nepoviem.
Tiskni
Sdílej: