Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
zdravím vás, mám malý linuxový server (debian), kde běží postfix. Službu smtp je možné použít zvenku po autorizaci na portu 465. Jednou za čas se autorizuje spamer uhodnutým nebo ukradnutým heslem. Chci toto omezit.
Prosím o doporučení softwaru, který znemožní použití smtp služby z Číny, Ruska, Brazilíe apod. např. na základě adresních rozsahů, adresní rozsahy by se měly v ideálním případě automaticky aktualizovat z nějakých veřejných zdrojů. Případně nějakou jinou možnost ochrany.
Váš problém je hádání hesel. Pokud váš server ověřuje přes PAM, existuje řada modulů pro PAM, které toto řeší.
Ukradené heslo je jiný problém tímto neřešitelný. Omezení na zdrojovou adresu se může z počátku jevit jako účinná obrana, ale obávám se, že u těchto tří zemí dlouho nezůstanete (z civilizovaných zemí mohu jmenovat Itálii nebo Francii), a rovněž je třeba si uvědomit, že s vaničkou vyléváte dítě (všem uživatelům odpíráte svoji službu z dané „země“).
ja tam este sekam fail2ban a poriadne restriktivne.
Mne to velmi pomaha
D.
Tiskni Sdílej: