Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Pripadne je pravdou, ze Sabayon X.Y = ~x86 gentoo?To může být klidně pravda, ale nezáleží na tom. Gentoo není něco tesaného do kamene jako binární distra, podle toho jak si nastavíš use flagy se gentoo systémy dost liší. V dávných dobách si gentoo říkalo "metadistribuce". Sabayon je jedna taková sada USE flagů, nic víc. Jestli jsou to testing nebo stable ebuildy je už jen takový detail.
Jestli nemáš čas na kompilování, fajn, nainstaluj si debiana nebo klobouka nebo něco. To přece není žádná ostuda. Strkáním binárních balíků do source-based distra nedává smysl, budeš mít to nejhorší z obojího.Přesně. Jaký je rozdíl u předkompilovaného Sabayonu, a jinou distribucí když pak použijí stejně obecné optimalizace?
V dávných dobách si gentoo říkalo "metadistribuce"A už se jí tak neříká? Pořád z toho jde udělat FreeBSD a jiné platformy jiné než jen Linux, ne?
myslim, ze amaterem v pouziti gentoo nejsem, ale ....Já vím, že už si velký kluk (smajlíky nepoužívám, promiň)
Tiskni
Sdílej: