Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
/64 je předepsané pro sítě s SLAAC (IMO je to dokonce právě /64), jinak lze používat i větší prefixyTo nic nemění na tom, že měl jenda pravdu, že dle IPv6 Addressing Architecture jsou koncové sítě globálních adres vždy /64.
Fungovat to nebude, ale problém není v tom, že by se nedostal "z virtuálu ven", ale v tom, že se nedostane zvenku dovnitř, protože poslední hop očekává ty adresy v příslušném segmentu a tam mu nemá kdo odpovědět na neighbor solicitation (podobně jako u IPv4 nikdo neodpoví na ARP dotaz). Aby to mělo šanci fungovat, bylo by potřeba nastavit nějakou obdobu ARP proxy pro NDISC, ale nevím z hlavy, jestli to jde takhle hromadně.
Samozřejmě by to mohlo fungovat i tak, že bude mít extra adresu mimo rozsah a provider bude routovat ten rozsah přes ni, ale to už bez spolupráce providera nezařídí.
Zkuste řešení z odstavce proxy ARP na této stránce. Podle všeho by mělo fungovat (ale pro IPv6 jsem to ještě nezkoušel). U automatické varianty jsou pro IPv6 cesty
/proc/sys/net/ipv6/conf/*/proxy_ndp
Díky všem za odpovědi.Ještě nějakou přidám :).
Takže jestli tomu rozumím správně, s jedním /64 blokem to proroutovat nepůjde.Jeden /64 prefix globálních adres pro tvoji síť bohatě stačí, pokud ti ho provider přidělí a naroutuje. Po čem ti to naroutuje už je detail, může to být další /64 prefix, nějaký zbastlený prefix nebo třeba linkové adresy. Pro normální provoz bez černé magie je důležité, aby ten rozsah byl jenom tvůj (používaný jen na tvé vnitřní síti).
Šlo by ale nějak udělat, že bych ten prefix proroutoval alespoň na jeden z virtuálů, např. nějakým bridgem? Nebo to prostě dál nedostanu, než na server nedostanu?Dá se ledacos. Bridge je taky docela jednoduchý, ale nefunguje univerzálně, záleží, co chceš bridgovat. Proxy NDP je taky možnost, ale na IPv6 nefunguje tak hladce jako proxy ARP na IPv4, kvůli solicited node multicast adresám. Prostě cokoliv kromě standardního modelu s jednou podsítí pro tebe a jednou podsítí (i kdyby link-local) na transport je bastl.
s tím, že můžu pro své účely na této síti použít subnet /96.Rozbít providerovi tlamu ;).
Tiskni
Sdílej: