Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
/usr
a může být ze serveru a jen read-only a část bude mít lokální specifika systému /usr/local
. Adresář /usr/lib
chápu jako dobrý adresář pro standardní baliky z distribuce, ale své kompilované baličky bych tam netlačil.
Podle mne v současné situaci zcela jedno kde soft ve stromu je. Ve finále si stejně vytvoří symlinky do potřebných hlavních adresářů. Lehce bych se naopak bál u nevyzkoušeného programu, jak je dobře napsán a má-li vše správně nastavené pro změnu default adresáře.
Naopak v tomto případě, kdy potřebuji rozbíhat softy ze zdrojáku, bych adresář s buildem i s vytvořenými programy umístil na oddělený oddíl. Z toho důvodu, že když bych se při aktualizacích (verzi 12.1 skončila podpora před 14 dny) dostal do problémů a musil případně aktualizovat reinstalací, tak mi to nezničí build.
Pokud nemám OPRAVDU ZÁVAŽNÝ DŮVOD nechávám vždy baliky instalovat se do default adresářů. .K tomuto jen krátká poznámka.. V tomto případě se nejedná o klasickou instalaci, řízenou např. instalačním skriptem s možností volby lokace. Jde o klasický tar.gz balík, tedy kompriomovaný archív, který obsahuje samotný program a jeho data v mnoha podadresářích a tento se "instaluje" se pouhým rozbalením do nějakého adresáře. Z vašich odpovědí se spíše přikláním k /opt/red5 (/opt/../red5)
Tiskni
Sdílej: