OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den.
Nainstalloval jsem k W7 ještě Debian GNU / Linux Wheezi i386 a to vše přes stránky: Linuxu.cz/ Pro uživatele/ Instalace "Řekněte sbohem Microsoftu".Vše proběhlo OK a tak jsem přikročil k restartu. K mému údivu jsem při spouštění zjistil, že nemám ...i386 pro 32bit, ale ...amd64 pro 64bit. Řekl jsem si, že chybička se někdy může vloudit i začal jsem instalaci znovu včetně formátování. Dobře jsem hlídal co vlastně mačkám. Vše proběhlo OK a tak jsem přistoupil k restartu a opět tam mám ty ...amd64. Přečetl jsem si to při spouštění. Jinde to zatim neumim najit.
Nevím zda to je správně, ale zatim to jede a já jsem se dostal na první spojení se světem jak vidíte. Proto vás prosím o radu, kde najdu v Debianu co jsem si tam vlastně nainstaloval? Mohu to tam nechat a vše zkompilovat? Nebude to padat? Co jsem jediné našel, že soubory končí hodně na příponu .64. Nikde jsem nenašel koncovku .386,32 nebo 86.
Dočetl jsem se někde, že to v budoucnu snad půjde, ale zatím si to snad nerozumí se soubory a tak si myslím, že to můj případ není.
Jsem začátečník, a nevím kudy kam.Odpověď prosím pro amatéra bez znalosti Debianu.
Notebook mám OS W7 86 (32 bit). HDD160Gb. RAM 2Gb.
Moc děkuji za pomoc.
Pěkný den.
Michal
Řešení dotazu:
uname -mpro amd64 architekturu příkaz vypíše "x86_64".
a vše zkompilovat?Co tím myslíš?
Nebude to padat?Ne, proč by mělo?
uname -mnebo případně
uname -i
Můžete to tak nechat, pokud by to nebylo funkční nepojede to vůbec.
Jako laikovi bych nedoporučil žádné změny na 32 bitový systém. Dalo by vám to více práce než by byl možný benefit ze změny.
Padat 64 bitová verze nebude o nic více než by padala 32 bitová verze.Není jasné, co znamená TO. Ale obecně datových souborů se verze systému netýká. dokumenty, obrázky, audio, konfigurační soubory jsou stejné soubory a správně je přečte jak 32 bit, tak 64 bit verze.Dočetl jsem se někde, že to v budoucnu snad půjde, ale zatím si to snad nerozumí se soubory a tak si myslím, že to můj případ není.
Tiskni
Sdílej: