Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
df
mi hlásilo obsazenost cca 71%, podobně
btrfs filesystem df / Data: total=36.47GB, used=25.24GB System, DUP: total=8.00MB, used=12.00KB System: total=4.00MB, used=0.00 Metadata, DUP: total=1.75GB, used=1.31GB Metadata: total=8.00MB, used=0.00Neco jsem zkusil nastudovat a nastavení btrfs v opensuse je takové, že jednak dělá hodinové snapshoty, také dělá snapshoty před a po všech operacích zypperu. A nechává měsíční snapshoty ležet. Takže jsem nějaké staré snapshoty pomazal a zase to do root filestému píše. Současný stav je
btrfs filesystem df / Data: total=36.47GB, used=17.86GB System, DUP: total=8.00MB, used=12.00KB System: total=4.00MB, used=0.00 Metadata, DUP: total=1.75GB, used=921.27MB Metadata: total=8.00MB, used=0.00Ale to mi nepřináší uspokojení, abych věděl, co se tam děje, kolik mám reálného místa na filesystému na zápis. 71% (nebo 25/36) je poměrně malé číslo na hlášku, že se do filesystému nedá zapsat. Zkouškou přes du jsem zjistil ze /usr má cca 6,5G a /var cca 3,5G jinak jsou to drobnosti, ale přesto se mi na 40 gigový filesystem odmítne zapisovat. A případně něco co by mi umožnilo automaticky smáznout staré snapshoty když bude místo chybět.
Nevím a nezjišťoval jsem, ale dřív tento nástroj neuměl pracovat se snapshoty - neuměl spočítat, kolik místa sežerou snapshoty.
Vzhledem k tomu, že snapshoty mohou tvořit velmi hustý strom, tak odpověď na otázku "kolik ušetřím smazáním snapshotu" by v podstatě znamenala nutnost projít všechny soubory ve všech snapshotech a jejich bloky a zjistit velikost těch, které patří pouze do souborů vybraného snaphsotu. Pamatujte také na referenční linky (dva soubory sdílející stejné bloky). Takže na tohle nástroj asi jen tak existovat nebude.
Jinak, když se odstraní snapshot, tak to na volném místě nepoznáš hned. Vše se ve skutečnosti děje na pozadí a volné místo se uvolní později.
Přesně tak, od toho tam je jaderný proces btrfs-cleaner.
Z tohoto pohledu lze tedy říci, že používáme btrfs dlouho, ale asi jej nevyužíváme zcela "úplně" a tak je možné, že si na nějaké limity a problémy nesáhneme.
Já též (už to budou přes dva roky) a v podstatě na žádné problémy jsem nenarazil (snad kromě vlastnosti v podobě pomalého fsync). Trochu mi to vadí, protože nevím, co všechno se potom může v produkci objevit.
Tiskni
Sdílej: