Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
df
mi hlásilo obsazenost cca 71%, podobně
btrfs filesystem df / Data: total=36.47GB, used=25.24GB System, DUP: total=8.00MB, used=12.00KB System: total=4.00MB, used=0.00 Metadata, DUP: total=1.75GB, used=1.31GB Metadata: total=8.00MB, used=0.00Neco jsem zkusil nastudovat a nastavení btrfs v opensuse je takové, že jednak dělá hodinové snapshoty, také dělá snapshoty před a po všech operacích zypperu. A nechává měsíční snapshoty ležet. Takže jsem nějaké staré snapshoty pomazal a zase to do root filestému píše. Současný stav je
btrfs filesystem df / Data: total=36.47GB, used=17.86GB System, DUP: total=8.00MB, used=12.00KB System: total=4.00MB, used=0.00 Metadata, DUP: total=1.75GB, used=921.27MB Metadata: total=8.00MB, used=0.00Ale to mi nepřináší uspokojení, abych věděl, co se tam děje, kolik mám reálného místa na filesystému na zápis. 71% (nebo 25/36) je poměrně malé číslo na hlášku, že se do filesystému nedá zapsat. Zkouškou přes du jsem zjistil ze /usr má cca 6,5G a /var cca 3,5G jinak jsou to drobnosti, ale přesto se mi na 40 gigový filesystem odmítne zapisovat. A případně něco co by mi umožnilo automaticky smáznout staré snapshoty když bude místo chybět.
Nevím a nezjišťoval jsem, ale dřív tento nástroj neuměl pracovat se snapshoty - neuměl spočítat, kolik místa sežerou snapshoty.
Vzhledem k tomu, že snapshoty mohou tvořit velmi hustý strom, tak odpověď na otázku "kolik ušetřím smazáním snapshotu" by v podstatě znamenala nutnost projít všechny soubory ve všech snapshotech a jejich bloky a zjistit velikost těch, které patří pouze do souborů vybraného snaphsotu. Pamatujte také na referenční linky (dva soubory sdílející stejné bloky). Takže na tohle nástroj asi jen tak existovat nebude.
Jinak, když se odstraní snapshot, tak to na volném místě nepoznáš hned. Vše se ve skutečnosti děje na pozadí a volné místo se uvolní později.
Přesně tak, od toho tam je jaderný proces btrfs-cleaner.
Z tohoto pohledu lze tedy říci, že používáme btrfs dlouho, ale asi jej nevyužíváme zcela "úplně" a tak je možné, že si na nějaké limity a problémy nesáhneme.
Já též (už to budou přes dva roky) a v podstatě na žádné problémy jsem nenarazil (snad kromě vlastnosti v podobě pomalého fsync). Trochu mi to vadí, protože nevím, co všechno se potom může v produkci objevit.
Tiskni
Sdílej: