Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
hdparm -I /dev/sda
je funkce TRIM podporována. Přesto bych rád ověřil, že TRIM skutečně funguje, vzhledem k té poněkud divoké konfiguraci.
Našel jsem na internetu postup, při kterém se vytvoří soubor, zjistí počáteční sektor, smaže a pak se pomocí hdparm --read-sector
ověří, že sektory jsou skutečně po čase nahrazené nulami. Problém je, že já nevím, jak přistoupit přímo k sektorům na diskovém poli.
~ # hdparm --read-sector 234346496 /dev/md125 /dev/md125: /dev/md125 is a RAID device: please specify an absolute LBA of a raw member device instead (raid1 only) Aborting.Evidentně toto funguje jen pro RAID 1. Mohu přistupovat přímo k /dev/sda (resp. /dev/sdb), ale k tomu bych potřeboval napřed zjistit, kde skutečně je ten soubor fyzicky uložený (vzhledem k principu RAID 0 bude půlka na jednom disku, půlka na druhém). Nějaké nápady?
# dd if=/dev/zero of=output bs=8k count=2024k 16 978 542 592 bytes (17 GB) copied, 18,4724 s, 919 MB/sV tuto chvíli dám (po týdnu používání při 2/3 zaplnění disku) mezi 500-750 MB/s... podle nálady :) I proto bych chtěl ověřit, že ten trim korektně funguje.
Kdybych měl Linux pouze na jednom disku, tak ten by se opotřeboval mnohem rychleji, než ten druhý s Windows. Takže IMHO RAID 0 je docela dobrý nápad na SSD.
parted -l Error: Invalid argument during seek for read on /dev/sda Retry/Ignore/Cancel? C Model: ATA SanDisk SD5SF225 (scsi) Disk /dev/sda: 256GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Partition Table: unknown Error: /dev/sdb: unrecognised disk label Model: ATA SanDisk SD5SF225 (scsi) Disk /dev/sdb: 256GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Partition Table: unknown Model: Linux Software RAID Array (md) Disk /dev/md125: 503GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Partition Table: gptPokud to dobře čtu, tak jak RAID, tak přímo fyzické disky mají velikost sektoru 512B. Tedy by to mělo být v pořádku. RAID je nakonfigurovaný přímo od výrobce, tak bych ani nic jiného nečekal. Na tu druhou stranu, nerozumím tomu, proč je zde uvedeno 512B, zatímco všude jinde se u SSD disků uvádí hodnota o řád vyšší, tedy 512KB. A YaST (používám openSuse) u RAIDu ještě uvádí údaj "Velikost kusu: 128 kB", což netuším, co je. Ale jinak by mě stejně zajímalo, jako je to s tím TRIMem. Teoreticky by neměl být v ničem problém... ext4 vydá příkaz k TRIMu, RAID vrstva ho zachytí a dopraví až k disku...
Tiskni
Sdílej: