Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
V prvom rade musíš dať filesystém do režimu Read-olny a potom je možnosť pokúsiť sa o obnovu.
Aké tam máš disky ? Výrobca, séria a atď. Prilož výpis príkazu mount
. V raid 1 je jedná vlastnosť, ktorá spôsobi, že vplyvom chyby na jednom disku sa prenesie na druhý disk. Šance na obnovu neviem definovať.
Mne sa raz podarilo na ext3 filesystéme obnoviť súbory ale to bolo okamžite nastavení ro mód a ako ďalšie plus bol nastavení príznak u v rozšírených atributoch.
/dev/sda1 on / type ext3 (rw,errors=remount-ro) proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev) none on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev) none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw) none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw) none on /sys/kernel/security type securityfs (rw) none on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755) none on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620) none on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev) none on /var/run type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755) none on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev) none on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755) /dev/sda3 on /virtualbox_ssd type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4 096) /dev/md2 on /datad02ssd type ext2 (rw) /dev/md1 on /datad02 type ext2 (rw) binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev) ten filesystém jsem spletl, je to ext2
Priklad z praxe: stahujem subor z webu a urobim tvrdy reset. Ked mam zurnal (ext3 data=ordered), stratim len malu cast suboru na konci a mozem pokracovat v stahovani. Ked zurnal nemam, tak bude pravdepodobne cely subor v prdeli.
To je dost optimistická vize a obecně něco takového rozhodně tvrdit nelze (ani jednu část).
V zurnale su vsetky potrebne informacie na uvedenie filesystemu do konzistentneho stavu.
Přesně: do konzistentního stavu. Ale nikde nemáte záruku, že to bude právě ten, který byste chtěl.
Nestalo sa ti to nahodou po nekorektnom vypnuti/restarte? ext2 nema proti tomu ziadnu ochranu. Musi sa urobit fsck.to bohužel nevím, přišel jsem na to v podstatě náhodou, protože se to stalo u mailového účtu, který používám na různé registrace, takže se sice stahuje s ostatními, ale čtu ho jen jednou za čas
Nemyslel so podporu v ovládači , ale podporu v jadre pri pripájaní disku.Nemůžu říct, že bych chápal, co se tu snažíš říct.
FS ext2, to je ešte podporované? Pred pár rokmi sa mi vysypal a zistil som že pri štarte systému, po vyskytnutí sa nekonzistencie robí iba prehranie neexistujúceho žurnálu a označenie že disk je OK. Takže sa mi tam množili chyby ktoré mi systém veselo ignoroval. Distribúcia bola Gentoo x86, ale to je vedľajšie.Aha, netušil jsem, jak moc jsem už zastaral
Takže držím palce.Díky
FS ext2, to je ešte podporované?Ext2 je uplne normalne podporovany, muzete to snadno zjistit pohledem do logu v gitu. Navic k pripojeni ext2 FS muzete pouzit i ext3 a ext4 driver.
Pred pár rokmi sa mi vysypal a zistil som že pri štarte systému, po vyskytnutí sa nekonzistencie robí iba prehranie neexistujúceho žurnálu a označenie že disk je OK. Takže sa mi tam množili chyby ktoré mi systém veselo ignoroval. Distribúcia bola Gentoo x86, ale to je vedľajšie.To vubec neni vedlejsi - to, ze se na rozbitem FS nespustil fsck, je chyba distribuce, protoze ta je za to zodpovedna.
Jadro mi našlo pri štarte dirty FS EXT2 a vypísalo "recovering journal".
Jste si jistý?
mike@unicorn:~/work/git/kernel-upstream> grep -r 'recovering journal' * fs/gfs2/ops_fstype.c: fs_err(sdp, "error recovering journal %u: %d\n",
Ale především: ext2 žádný žurnál nemá a ani mít nemůže, ext2 není žurnálovací filesystém. Pokud na něm žurnál vytvoříte, uděláte z něj ext3.
I keď to bolo 5 rokov dozadu, tak som si istý podstatou chyby. Ale, ako som už spomínal, tak presným znením už nie. Takže použitie grep je trošku mimo.+-10 let sleduju patche, co jsou zarazeny do mainstreemu a mohly by se tykat nasich zarizeni, na kterych pouzivame mimo jine i ext2 a zadneho takoveho problemu jsem si nevsiml. Nerikam, ze to neni mozne, ale je mnohem pravdepodobnejsi, ze jste si to rozdrbal sam a nebo to byla chyba ve startovacich skriptech v distribuci.
Proč do toho pořád pletete jádro? A co je to "neodhalení dirty FS"? Flag "dirty" je pouhý příznak v superblocku, který se nastaví při (rw) mountu a shodí při odmountování nebo přemountování read-only, na tom není co odhalovat. To, že se při startu zkontroluje dirty flag a případně provede check, řeší init skript distribuce, ne jádro. Přičemž e2fsck defaultně pouze zkontroluje dirty flag a když není nastaven, vlastní kontrolu neprovádí - což máte napsáno v dokumentaci. Pokud máte podezření na poškozený filesystém, máte ho zkontrolovat ručně (a samozřejmě s -f
).
A hlavně - už asi potřetí - ext2 není žurnálovací filesystém, tedy pokud vám jakýkoli nástroj tvrdil, že na něm obnovuje žurnál, tak si o něm rozhodně nemyslel, že je to ext2, takže jste měl problém v konfiguraci.
Alebo si niečo pletiem keď hádžem hrach na stenu a bavím sa s človekom trpiacim selektívnou slepotou?
No, když už jste začal s tou selektivní slepotou a házením hrachu na zeď… Už mne nebaví pořád dokola upozorňovat na zjevně nepravdivá tvrzení ve vašem popisu problému. Takže se omezím na obecnou radu: naučte se při popisu problému rozlišovat mezi fakty a vašimi doměnkami. Jinak riskujete, že ten, kdo ho bude číst, při určitém počtu zjevných nepravd přestane zkoumat, co by mohla být pravda a co si pouze myslíte, a bude se věnovat něčemu jinému.
V okamžiku, kdy pořád dokola připisujete jádru činnosti, které nedělá a dělat nemá, a kdy zatvrzele ignorujete fakt, že ext2 žádný žurnál nemá a že tudíž pokud na něm někdo chtěl žurnál "obnovovat", pak jedině v důsledku chybné konfigurace, se nemůžete divit, že beru s odpovídající rezervou i ostatní informace, kterými si jste stejně jistý jako těmi, o kterých vím, že nemohou být pravda.
A tímto konstatováním s tímto threadem končím, tedy přinejmenším do chvíle, než začnete rozlišovat mezi fakty a doměnkami (dojde-li k tomu).
Pak jde spíše o chybou FS/jádra a ne chybou hw.
Já bych s tou Occamovou břitvou šel ještě trochu dál a místo hypotézy, že je v široce používaném a léty prověřeném filesystému ext3 je chyba způsobující, že se tazateli náhodně obyčejné soubory mění na stejnojmenné adresáře (ale jen tazateli a jen u mailboxů), bych začal spíš s daleko pravděpodobnější hypotézou, že je to chyba userspace aplikace, např. nepovedený nebo násilně přerušený pokus o konverzi mailboxu na maildir či jiný formát pracující s adresářem.
Zvláště pak píše-li tazatel věci jako
na vyhrazeném oddílu Raid1 z 2x ext3 (SSD disky)
On se snad dělá RAID nad filesystémy? (Nepočítám BtrFS, to je úplně jiná kapitola.) RAID (md) sestavuje pole z blokových zařízení a teprve na výsledném blokovém zařízení se vytváří filesystém.
Já bych s tou Occamovou břitvou šel ještě trochu dál a místo hypotézy, že je v široce používaném a léty prověřeném filesystému ext3 je chyba způsobující, že se tazateli náhodně obyčejné soubory mění na stejnojmenné adresáře (ale jen tazateli a jen u mailboxů), bych začal spíš s daleko pravděpodobnější hypotézou, že je to chyba userspace aplikace, např. nepovedený nebo násilně přerušený pokus o konverzi mailboxu na maildir či jiný formát pracující s adresářem.jediná aplikace je Thunderbird, o žádné konverzi nic nevím (chci tím říct, že se to stalo při normálním používání desktopu, žádný upgrade/přechod na jiný poštovní program apod.)
On se snad dělá RAID nad filesystémy? (Nepočítám BtrFS, to je úplně jiná kapitola.) RAID (md) sestavuje pole z blokových zařízení a teprve na výsledném blokovém zařízení se vytváří filesystémAsi jsem to popsal špatně, myslel jsem to tak, že jsem měl dva disky formátované na ext3 a ty jsem přes Webmin spojit do raid1 a na něm byla data (to pole se v příkazu mount vypisovalo jako ext2, ale disky, na kterých jsem je sestavil, byly ext3).
jsem měl dva disky formátované na ext3 a ty jsem přes Webmin spojit do raid1 a na něm byla data
To nebyl dobrý nápad. Driver md
potřebuje na zařízení uložit hlavičku s metadaty (persistent superblock), takže i když to nejspíš na první pohled vypadalo, že je filesystém v pořádku (na rozdíl od starších verzí se dnes defaultně metadata neukládají na začátek), tak v pořádku nebyl. A navíc dalším používáním mohlo docházet ke vzniku nových chyb.
A good rule of thumb is that it is okay if you have a few strange files in your profile since they are probably either due to an add-on or this article not being updated yet, but any time you find a SQLite file replaced by a directory with the same name its probably due to a bug.
na vyhrazeném oddílu Raid1 z 2x ext3 (SSD disky)Nejprve bych dal do pořádku filesystémy a pak začal řešit něco dál
Pochybuji, že to způsobila filesystému (na 99.99 % ne).Jo? Tak mohu přidat hned další případ. O tomto víkendu odešel v raid6 jeden ze čtyř disků. V poli byl SPARE, takže bych nečekal žádný problém. První varování bylo, že zmizela binárka pro tail, přesto že měla replikace proběhnout v pořádku. V systému visela hromada procesů, které nešlo odstřelit a po restartu už systém díky rozbité ext4 nenajel - grub nenašel potřebné soubory. Fsck.ext4 ze systemrescuecd pak dokonal dílo zkázy a celé je to zralé na reinstalaci, protože jenom pánbů ví, co bylo v inodech, které šly do kytek. Naštěstí jde pouze o systémový disk. Zákeřná kombinace? Raid+LVM+Ext4 K tomu bych jen poznamenal, že u reiserfs se mi takovým způsobem systém nikdy nerozbil.
Tiskni
Sdílej: