Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
Všeobecně omluva všem, kterých se dotýká neodborné dotazování na hypotetické úrovni. Pokud tyto fóra nejsou pro to určená, stačí srozumitelně upozornit a ukončím to. Dále dovolte k věcným odpovědím.
V současnosti je to připojení nastavené v system-config-network jako vytáčené, zaškrtnuto DNS získat automaticky od poskytovatele, připojuje se několikrát denně a pokaždé je přidělena jiná veřejná adresa. Petit akce je, že pevná veřejná adresa třeba pro správce datového serveru k autentizaci přístupu. Dotaz vzešel z pozorování funkce webového proxy serveru, který různě s veřejnou ip pracuje. A tak z neúplné znalosti věci napadá zeptat se jestli ve vlastním systému je možná svépomoc na podobném principu, která provede transformaci dynamicky přidělené ip v jistou jinou a to bez součinnosti poskytovatele či provozovatele extra proxy serveru. Pokud potřeba tak jistě, bližší specifikace na dotaz.Je-li vysvětlení dostatečné, prosím napište, je nebo není nesmyslné takto uvažovat?
K řešení na straně operátora dovolte poznámku. Cena za pořízení a provoz pevné ip v rámci mobilního připojení je aktuálně téměř desetkrát výše než např. u adsl. Tuším, že dnes za tím asi trend ovládání všeho možného na dálku. Pak eventuálně jasná odpověď pomůže snad i dalším.
Pro úplnost dodávám, co z výše více-upřesnění vyplývá, ale není extra zmíněno a to, že připojování se na serv.B jako počítač uživatele není třeba. Může to situaci změnit?bezpecnost zalozena len na IP adrese je velmi chaba a navrhoval by som ju zmenit. Sfalsovat IP adresu nieje velky problem. Uz len samotna potreba pevnej verejnej IP adresy pre moznost pripojit sa je jemne povedane nelogicka. Ten, kto to tak navrhol by sa mal nad tym zamysliet.
curl ipv6.whatismyv6.com|grep -A 1 'You are connecting with an'|tail -1| perl -pe 's|\<.*?\>||g'
ale zase sa to dá riešiť len pozretím sa na ifconfig, lebo už sa do toho nebude pliesť NAT....
Tiskni
Sdílej: