Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Řešení dotazu:
Všeobecně omluva všem, kterých se dotýká neodborné dotazování na hypotetické úrovni. Pokud tyto fóra nejsou pro to určená, stačí srozumitelně upozornit a ukončím to. Dále dovolte k věcným odpovědím.
V současnosti je to připojení nastavené v system-config-network jako vytáčené, zaškrtnuto DNS získat automaticky od poskytovatele, připojuje se několikrát denně a pokaždé je přidělena jiná veřejná adresa. Petit akce je, že pevná veřejná adresa třeba pro správce datového serveru k autentizaci přístupu. Dotaz vzešel z pozorování funkce webového proxy serveru, který různě s veřejnou ip pracuje. A tak z neúplné znalosti věci napadá zeptat se jestli ve vlastním systému je možná svépomoc na podobném principu, která provede transformaci dynamicky přidělené ip v jistou jinou a to bez součinnosti poskytovatele či provozovatele extra proxy serveru. Pokud potřeba tak jistě, bližší specifikace na dotaz.Je-li vysvětlení dostatečné, prosím napište, je nebo není nesmyslné takto uvažovat?
K řešení na straně operátora dovolte poznámku. Cena za pořízení a provoz pevné ip v rámci mobilního připojení je aktuálně téměř desetkrát výše než např. u adsl. Tuším, že dnes za tím asi trend ovládání všeho možného na dálku. Pak eventuálně jasná odpověď pomůže snad i dalším.
Pro úplnost dodávám, co z výše více-upřesnění vyplývá, ale není extra zmíněno a to, že připojování se na serv.B jako počítač uživatele není třeba. Může to situaci změnit?bezpecnost zalozena len na IP adrese je velmi chaba a navrhoval by som ju zmenit. Sfalsovat IP adresu nieje velky problem. Uz len samotna potreba pevnej verejnej IP adresy pre moznost pripojit sa je jemne povedane nelogicka. Ten, kto to tak navrhol by sa mal nad tym zamysliet.
curl ipv6.whatismyv6.com|grep -A 1 'You are connecting with an'|tail -1| perl -pe 's|\<.*?\>||g'
ale zase sa to dá riešiť len pozretím sa na ifconfig, lebo už sa do toho nebude pliesť NAT....
Tiskni
Sdílej: