Společnost Jolla spustila kampaň na podporu svého nového telefonu Jolla Phone se Sailfish OS. Dodání je plánováno na první polovinu příštího roku. Pokud bude alespoň 2 000 zájemců. Záloha na telefon je 99 €. Cena telefonu v rámci kampaně je 499 €.
Netflix kupuje Warner Bros. včetně jejích filmových a televizních studií HBO Max a HBO. Za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun).
V Las Vegas dnes končí pětidenní konference AWS re:Invent 2025. Společnost Amazon Web Services (AWS) na ní představila celou řadu novinek. Vypíchnout lze 192jádrový CPU Graviton5 nebo AI chip Trainium3.
Firma Proxmox vydala novou serverovou distribuci Datacenter Manager ve verzi 1.0 (poznámky k vydání). Podobně jako Virtual Environment, Mail Gateway či Backup Server je založená na Debianu, k němuž přidává integraci ZFS, webové administrační rozhraní a další. Datacenter Manager je určený ke správě instalací právě ostatních distribucí Proxmox.
Byla vydána nová verze 2.4.66 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 5 bezpečnostních chyb.
Programovací jazyk JavaScript (Wikipedie) dnes slaví 30 let od svého oficiálního představení 4. prosince 1995.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2025-55182 s CVSS 10.0 v React Server Components. Zranitelnost je opravena v Reactu 19.0.1, 19.1.2 a 19.2.1.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.18 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2027. LTS jader je aktuálně šest: 5.10, 5.15, 6.1, 6.6, 6.12 a 6.18.
Byla vydána nová stabilní verze 3.23.0, tj. první z nové řady 3.23, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána verze 6.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
#### povytvarej co potrebujes a dej si bacha, aby byla prvni part zarovnana na 2048 (vykon) fdisk /dev/sda1 #uloz to #### zkopiruj part table na druhy disk dd if=/dev/sda of=/dev/sdb #zmackni za par vterin ctrl+c fdisk /dev/sdb #rovnou dej p aby si zkontroloval rozlozeni a pro jistotu dej w aby se to ulozilo ### vytvor nad oblastmi raidy s metadaty na zacatku disku mdadm --create /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sd[ab]1 --metadata=0.90 ... takle pro vsechny disky menis jen mdX a sd[ab]X ### pak vytvor fs mkfs.ext4 -o dir_index /dev/mdX -L JMENOVKA ... nebo dle potreb ### pak si vytvor nejaky adresar kam vse popripojujes. ja mam vzdy 3 disky, kdy jeden je ext4 pro /, druhy swap a treti /data mkdir /new_sys/ mount /dev/md0 /new_sys mkdir /new_sys/data mount /dev/md0 /new_sys/data ### rsyncni do teto struktury vse z puvodniho serveru rsync -avh --whole-file --exclude=proc/* --exclude=sys/* --exclude=mnt/* root@stary-server:/ /new_sys/ ### pak smaz /etc/udev/rules.d/70* aby se ti chytla sitovka ### uprav /new_sys/etc/fstab treba dle labelu LABEL= ### pak se chrootni do noveho prostredi mount -o bind /dev /new_sys/dev mount -t proc none /new_sys/proc mount -t sysfs none /new_sys/sys chroot /new_sys/ /bin/bash source /etc/profile ### nainstaluj grub2 (tohle nemam vyskousene v ubuntu, debian based distra moc nepouzivam) grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg grub2-install /dev/sda1 grub2-install /dev/sdb1 a ted by mel jit reboot hodne stesti Idealni je kdyz mas na puvodnim serveru vse zastavene, urcite minimalne databaze tim clonovanim nevim, ale takle instaluju linux uz par let (centos, Suse, gentoo, slack), jinak omlouvam se za formu, je to pastnute z emailu co sem psal znamemu
Tiskni
Sdílej: