UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jo, zapomnel jsem, indoor outdoor kanaly karty umi soucasne, jen je u 5GHz pasma nutne zvolit spravne zemi. V ruznych zemich jsou povolene ruzne kanaly, obecne ty evropske se docela vyrazne lisi od US atd.No tímhle bych si nebyl tak jistý.... Sice mi rukama neprošlo tolik zařízení na 5G ale jak u routeru tak na wifi kartě mám pouze vnitřní kanály. Samozřejmě jiný FW by to asi řešil, pochybuji že výrobce bude dělat X modifikací čipu spáš bude rozdílný FW v čipu.
Koukal jsem po specifikaci pojítek UBNT a MT, a vypadá to že 802.11 nepodporuje ani jeden,Tyhle produkty samozrejme 802.11 podporuji, ale navic maji vlastni proprietarni TDMA rozsireni, ale zavisi na nastaveni AP, zda je vypnute, zapnute v kompatibilnim rezimu, ci vyzadovane.
jaké máte zkušenosti s kartami pro tohle pásmoKarty Atheros 5xxx (napr. klasicke CM9 karty ci novejsi R52), bez potizi s Madwifi ovladaci. Obvykle v miniPCI provedeni, do PCI se da poridit redukce.
všechny karty co jsem viděl v nabídkách jsou dvoupásmové, pro 2.4 i 5 GHz. Provozujete je někdo na 5 GHz?Ano, vse funguje bez problemu.
aby to nebylo málo, všechny mají dva konektory pro připojení externí antény.Pokud se jedna o klasicke 802.11a karty, tak ty dva konektory slouzi jen jako alternativa (da se nastavit jeden nebo druhy, defaultne karta pro vysilani voli ten, ze ktereho naposledy prijala silnejsi signal), takze je vcelku jedno. Kazdopadne bych dnes spis doporucil jiny pristup - zvolit zarizeni s integrovanou antenou a ethernetem, treba Ubiquiti Nanobridge M5. To ma navic (jako vetsina produktu od Ubiquiti) od vyrobce dosti otevreny firmware (modifikovany OpenWRT standardne vybaveny SSH pristupem).
Kazdopadne bych dnes spis doporucil jiny pristup - zvolit zarizeni s integrovanou antenou a ethernetemTo doporučuje úplně každý. Někomu jinému bych to nejspíš taky doporučil ;)
Tiskni
Sdílej: