V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede David Heidelberg, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem … více »
Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.
Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o
… více »Společnost Framework představila nový Framework Laptop 12 s Intel Core Series 3, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7, volitelnou čtečkou otisků prstů a podsvícenou klávesnicí s open-source firmwarem ZMK. Objednat lze s předinstalovanou Fedorou 44 KDE Plasma.
Byl vydán Mozilla Firefox 154.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 154 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 168 (pdf).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 10. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Interaktivní editor binárních dat GNU poke byl vydán ve verzi 5.0 (seznam změn).
Byla vydána verze 0.85 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Řešeno je 5 zranitelností.
Byly publikovány novinky z vývoje GIMPu. Pracuje se na novém formátu souborů. Stávající binární XCF bude nahrazen "zazipovaným XML". XCF zůstane plně podporován pouze pro načítání starých souborů.
echo -n "0000:00:1d.7" > /sys/bus/pci/drivers/ehci_hcd/unbinddo
/etc/rc.local.
Pro běžný provoz je to řešení vyhovující. Co mne ale trápí je nemožnost z takto postiženého USB spustit třeba live distro (vyzkoušeno několik). Samotnou flešku BIOS najde, nabootuje z ní, načítá se a v nějaké fázi to spadne do BusyBoxu a dmesg hlásí něco ve smyslu "unable to enumerate USB device on port...", tedy stejné hlášky jako při snaze připojit flešku na běžícím systému před odstraněním problému.
Teď tedy konečně otázka; lze nějakým parametrem jádra při bootu live-distra jádro donutit, aby ehci_hcd nepoužilo?
modprobe.blacklist=ehci_hcd
modprobe.blacklist není parametr jádra, i kdyby byl tak ehci_hcd není modul, ale je natvrdo v jádře. Každopádně tip nefunguje.
# lsmod | grep ehci ehci_hcd 28396 0
ehci_hcd je jako modul, takže v Antergosu bude taky jako modul (protože deriváty Archu). Dá se tedy nějak blacklistovat modul při bootu live distra? Protože když jsem dal v busyboxu modprobe -r ehci_hcd tak to nešlo (module is in use). Když začnu odebírat závislé moduly, tak asi přestane fungovat USB jako takové, nebo ne? Stejně je to postup na levačku...
Tiskni
Sdílej: