Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Řešení dotazu:
[jirka@amisek ~]$ sudo timedatectl set-time "2013-06-16 11:50:00" Failed to issue method call: Launch helper exited with unknown return code 1 [jirka@amisek ~]$ timedatectl status Failed to issue method call: Launch helper exited with unknown return code 1 [jirka@amisek ~]$ timedatectl status | grep local Failed to issue method call: Launch helper exited with unknown return code 1 [jirka@amisek ~]$ man hwclock
Malo by stacit vytvorit symlink:
cd /etc; ln -s ../usr/share/zoneinfo/Europe/Prague localtime
Aspon v pripade Archu musi byt symlink s relativnou cestou k suboru. A v pripade, ze ti tam bezi ntpd, tak sa ti to vsetko (hardwarovy aj systemovy cas) vzhladom na nastavenia nastavia a teda hardwarovy cas bude v UTC a systemovy cas v tvojom lokalnom case a poradi si aj s letnym a zimnym casom a podobne.
[jirka@amisek ~]$ cd /etc; ln -s ../usr/share/zoneinfo/Europe/Prague localtime ln: symbolický odkaz „localtime“ nebylo možné vytvořit: Soubor již existuje
ntpdate tik.cesnet.cz; hwclock --systohc
-m.
ps. hroznej bordel dokáže udělat dual-boot s Windows, ten systém se chová úplně zvráceně, do hw ukládá lokální čas místo utc, automaticky. a ještě větší sranda je, když se do toho vloží letní čas. existuje na to nějakej registry-hack, ale ten mi fungoval tak v polovině případů. proto to to combo jistí..
[root@amisek etc]# hwclock Po 16. září 2013, 19:09:32 CEST -0.005172 sekundyTohle jsem udělal v 18:26
[root@amisek etc]# pacman -S ntpdate chyba: cíl nebyl nalezen: ntpdate [root@amisek etc]# pacman -Ss ntpdate [root@amisek etc]# ya yacc yaourt [root@amisek etc]# yaourt -Ss ntpdate The URL http://aur.archlinux.org/rpc.php?type=search&arg=ntpdate returned error : 301
Nieco o pacman-ovi https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman a ani ntp ta nezachrani pokial nemas nastavenu casovu zonu. Vid prispevok http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/382129#9 . Prv vyries jedno a potom druhe. ;) A ntpdate je myslim uz pase a nahradza ho ntpd, co je u arch aj debian ntp balicek, takze zrejme:
pacman -S ntp
a jeho nastavenie: https://wiki.archlinux.org/index.php/Network_Time_Protocol_daemon
[root@amisek etc]# ntpdate tik.cesnet.cz; hwclock --systohc 16 Sep 21:26:41 ntpdate[6218]: step time server 195.113.144.201 offset -2605.623573 sec [root@amisek etc]# date Po zář 16 21:32:14 CEST 2013(date použito v 21:32 našeho času)
Mimochodem, co mám nyní za čas?CEST = Central Europien daylightSaving Time = Středo Evropský Letní Čas CET = Central Europien Time = Středo Evropský (zimní) Čas Takže to máš správně.[root@amisek etc]# date Po zář 16 21:32:14 CEST 2013(date použito v 21:32 našeho času)
CET = Central Europien Time = Středo Evropský (zimní) ČasTo není vždy pravda, záleží na kontextu. Nastavení CET implikuje středoevropský čas s automatickým letním posunem, tedy v létě CEST.
Vypadok prudu a ci nie, nieco tam mas zle nastavene. Predsa vypadol tebe prud a nie ntp serverom, takze pri dalsom uspesnom boote a dalsom uspesnom spusteni sluzby ntpd, sa systemovy cas nastavi podla casovej zony a hardwarovy sa nastavi pri najblizsom vypnuti systemu automaticky.
P.S: Pokial je velky rozdiel medzi casom skutocnym a casom nastavenym, tak ak si pamatam dobre, tak chvilku bude trvat, nez sa to vsetko pekne presne nastavi. Asi ze by to mohlo ublizit aplikaciam a pod. Takze, ak je offset prilis velky, skus prv pri vypnutom ntpd nastavit priblizny cas a nasledne ntpd sa uz postara a vyladi to.
Tiskni
Sdílej: