Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Řešení dotazu:
[jirka@amisek ~]$ sudo timedatectl set-time "2013-06-16 11:50:00" Failed to issue method call: Launch helper exited with unknown return code 1 [jirka@amisek ~]$ timedatectl status Failed to issue method call: Launch helper exited with unknown return code 1 [jirka@amisek ~]$ timedatectl status | grep local Failed to issue method call: Launch helper exited with unknown return code 1 [jirka@amisek ~]$ man hwclock
Malo by stacit vytvorit symlink:
cd /etc; ln -s ../usr/share/zoneinfo/Europe/Prague localtime
Aspon v pripade Archu musi byt symlink s relativnou cestou k suboru. A v pripade, ze ti tam bezi ntpd, tak sa ti to vsetko (hardwarovy aj systemovy cas) vzhladom na nastavenia nastavia a teda hardwarovy cas bude v UTC a systemovy cas v tvojom lokalnom case a poradi si aj s letnym a zimnym casom a podobne.
[jirka@amisek ~]$ cd /etc; ln -s ../usr/share/zoneinfo/Europe/Prague localtime ln: symbolický odkaz „localtime“ nebylo možné vytvořit: Soubor již existuje
ntpdate tik.cesnet.cz; hwclock --systohc
-m.
ps. hroznej bordel dokáže udělat dual-boot s Windows, ten systém se chová úplně zvráceně, do hw ukládá lokální čas místo utc, automaticky. a ještě větší sranda je, když se do toho vloží letní čas. existuje na to nějakej registry-hack, ale ten mi fungoval tak v polovině případů. proto to to combo jistí..
[root@amisek etc]# hwclock Po 16. září 2013, 19:09:32 CEST -0.005172 sekundyTohle jsem udělal v 18:26
[root@amisek etc]# pacman -S ntpdate chyba: cíl nebyl nalezen: ntpdate [root@amisek etc]# pacman -Ss ntpdate [root@amisek etc]# ya yacc yaourt [root@amisek etc]# yaourt -Ss ntpdate The URL http://aur.archlinux.org/rpc.php?type=search&arg=ntpdate returned error : 301
Nieco o pacman-ovi https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman a ani ntp ta nezachrani pokial nemas nastavenu casovu zonu. Vid prispevok http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/382129#9 . Prv vyries jedno a potom druhe. ;) A ntpdate je myslim uz pase a nahradza ho ntpd, co je u arch aj debian ntp balicek, takze zrejme:
pacman -S ntp
a jeho nastavenie: https://wiki.archlinux.org/index.php/Network_Time_Protocol_daemon
[root@amisek etc]# ntpdate tik.cesnet.cz; hwclock --systohc 16 Sep 21:26:41 ntpdate[6218]: step time server 195.113.144.201 offset -2605.623573 sec [root@amisek etc]# date Po zář 16 21:32:14 CEST 2013(date použito v 21:32 našeho času)
Mimochodem, co mám nyní za čas?CEST = Central Europien daylightSaving Time = Středo Evropský Letní Čas CET = Central Europien Time = Středo Evropský (zimní) Čas Takže to máš správně.[root@amisek etc]# date Po zář 16 21:32:14 CEST 2013(date použito v 21:32 našeho času)
CET = Central Europien Time = Středo Evropský (zimní) ČasTo není vždy pravda, záleží na kontextu. Nastavení CET implikuje středoevropský čas s automatickým letním posunem, tedy v létě CEST.
Vypadok prudu a ci nie, nieco tam mas zle nastavene. Predsa vypadol tebe prud a nie ntp serverom, takze pri dalsom uspesnom boote a dalsom uspesnom spusteni sluzby ntpd, sa systemovy cas nastavi podla casovej zony a hardwarovy sa nastavi pri najblizsom vypnuti systemu automaticky.
P.S: Pokial je velky rozdiel medzi casom skutocnym a casom nastavenym, tak ak si pamatam dobre, tak chvilku bude trvat, nez sa to vsetko pekne presne nastavi. Asi ze by to mohlo ublizit aplikaciam a pod. Takze, ak je offset prilis velky, skus prv pri vypnutom ntpd nastavit priblizny cas a nasledne ntpd sa uz postara a vyladi to.
Tiskni
Sdílej: