Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Potřebuji radu ohledně prohlížeče obrázků pro linux. Nedaří se mi totiž najít takový, který by mi vyhovoval. Vyzkoušel jsem spoustu všelijakých prohlížečů, co jsem našel v repositářích různých distribucí a na alternativeto.net, ale žádný neměl to co chci. A já toho při tom nechci moc. Nepotřebuji žádné nástroje, pro úpravu, náhledy, galerie a podobné legrácky. Tyhle věci vlastně hned vypínám. Požaduji jen těchto pár věcí (a přes to nejde vlak):
1. aby prohlížeč uměl zoom s nastavitelným krokem v procentech
2. aby se zoom dal namapovat na klávesy + a -
3. aby uměl procházet složkou pomocí klávesových šipek
4. aby se dal zavřít klávesou Esc
5. nejdůležitější bod ve kterém všechny vyzkoušené prohlížeče selhaly - chci, aby při otevření obrázku:
a) pokud je obrázek menší než desktop se okno prohlížeče přizpůsobilo velikosti obrázku
b) pokud je obrázek větší než desktop se obrázek i okno prohlížeče přizpůsobilo desktopu.
Zkrátka chci za všech okolností vidět celý obrázek, i za cenu toho, že by se musel zmenšit aby seděl do desktopu a zároveň aby okno prohlížeče za všech okolností obepínalo obrázek co nejtěsněji a bylo tak vidět co nejméně volného místa kolem obrázku i za cenu toho, že by třeba nebyly vidět části toolbarů a jiné věci, které by z okna prohlížeče nešly v nastavení skrýt.
Pokud někdo znáte program (win) IrfanView, tak je to jeho chování, když si nastavíte v display options „Fit only big images to desktop“. Prohlížeče, které jsem zkoušel se obvykle chovaly podle jednoho z bodů a)b), ale žádný se mi nepodařilo nastavit tak, aby se choval podle obou. Pokud někdo znáte prohlížeč, splňující těchto pět podmínek, napište prosím. Tohle je důvod, proč už několik let odkládám na notebooku přechod na linux a každých pár měsíců si hraji ve virtualboxu a zjišťuji, jestli to už některý program umí. Děkuji za rady.
Tiskni
Sdílej: