Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Dobrý den, Mám domácí NAS server QNAP TS-110, chtěl bych si zprovoznit bootování po síti (konkrétně pro instalace Windows). Mám nastaveno DHCP i TFTP. Nevím si rady, jak nastavit v pxelinux.cfg/default.
Pokud se odkážu přímo na *.iso win, při botování ze stanice se načte instalace, ale u výběru diskových jednotek se objeví chyba, chybí ovladače CD/DVD tudíž instalace skončí. Jak mohu tento problém vyřešit, abych korektně nabootval instalaci Win.
Děkuji za případnou pomoc.
Dobrý den, Ještě mě napdalo, šlo by tedy nejpreve nabootova nejaký mirco img win, kde by byly ovladače a poté se odkázat např na sdílený disk s inst. soubory, poté klasicky s řádky spustit setup.exe ? (zda je to vůbec možné) Mám vytvořenou sdílenou složku z obrazu windows, šlo by ji zahrnout do "default" při startu s img ?. Každopádně nevím, jak bych se měl přesně odkázat na tuto složku v defaultu.
default vesamenu.c32
prompt 0
timeout 100
ONTIMEOUT chainlocal
LABEL W2008
MENU LABEL MS Windows server 2008R2 CZ
ENDTEXT
LINUX memdisk
APPEND iso raw
INITRD nfsmount=10.0.0.1:/HDA_DATA/share/win_8 .... ??
LABEL XXXX
PS:
Ano celý image se po síti rozbalí do ramdisku, každopádně mě to nevadí, ale instalace dojde k bodu kde je požadován ovladač CD/DVD, jak se uvádí nahoře.
Podívám se po Windows PE, co je to vůbec zač, pokud by byla nejaká nápověda kde s tím začít budu velmi rád.
rg \\ /a do argumentů pro tftpd se dá -m /etc/tftpf.map.
Velice děkuji za zdejší fórum a zajímavé rady, pomocí WinPE, jsem konečně dosáhl instlalace WIN (zatím pouze 32bit) po síti, z NAS servru založeném na Linuxu.
Myslím, že pro domácí použítí jsem se pustil do složité záležitosti.
Každopádně děkuji, že existuje virtualizace, jinak bych si s tím hrál ještě měsíc.
Jsem v Linuxu absolutní začátečník, ale konfigurace DHCP, TFTP a PXE je v Linuxu mnohem jednodušejší a jasnšjší než ve WIN, alespoň pro mě.
Tiskni
Sdílej: