Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Společnost Bambu Lab spustila na Kickstarteru kampaň CyberBrick: Beyond Bricks. Jedná se o modulární systém programovatelných a dálkově ovládaných hraček. Objednat si lze jenom moduly s čipy a hračky si vytisknout na 3D tiskárně.
Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Dobrý den, Mám domácí NAS server QNAP TS-110, chtěl bych si zprovoznit bootování po síti (konkrétně pro instalace Windows). Mám nastaveno DHCP i TFTP. Nevím si rady, jak nastavit v pxelinux.cfg/default.
Pokud se odkážu přímo na *.iso win, při botování ze stanice se načte instalace, ale u výběru diskových jednotek se objeví chyba, chybí ovladače CD/DVD tudíž instalace skončí. Jak mohu tento problém vyřešit, abych korektně nabootval instalaci Win.
Děkuji za případnou pomoc.
Dobrý den, Ještě mě napdalo, šlo by tedy nejpreve nabootova nejaký mirco img win, kde by byly ovladače a poté se odkázat např na sdílený disk s inst. soubory, poté klasicky s řádky spustit setup.exe ? (zda je to vůbec možné) Mám vytvořenou sdílenou složku z obrazu windows, šlo by ji zahrnout do "default" při startu s img ?. Každopádně nevím, jak bych se měl přesně odkázat na tuto složku v defaultu.
default vesamenu.c32
prompt 0
timeout 100
ONTIMEOUT chainlocal
LABEL W2008
MENU LABEL MS Windows server 2008R2 CZ
ENDTEXT
LINUX memdisk
APPEND iso raw
INITRD nfsmount=10.0.0.1:/HDA_DATA/share/win_8 .... ??
LABEL XXXX
PS:
Ano celý image se po síti rozbalí do ramdisku, každopádně mě to nevadí, ale instalace dojde k bodu kde je požadován ovladač CD/DVD, jak se uvádí nahoře.
Podívám se po Windows PE, co je to vůbec zač, pokud by byla nejaká nápověda kde s tím začít budu velmi rád.
rg \\ /a do argumentů pro tftpd se dá -m /etc/tftpf.map.
Velice děkuji za zdejší fórum a zajímavé rady, pomocí WinPE, jsem konečně dosáhl instlalace WIN (zatím pouze 32bit) po síti, z NAS servru založeném na Linuxu.
Myslím, že pro domácí použítí jsem se pustil do složité záležitosti.
Každopádně děkuji, že existuje virtualizace, jinak bych si s tím hrál ještě měsíc.
Jsem v Linuxu absolutní začátečník, ale konfigurace DHCP, TFTP a PXE je v Linuxu mnohem jednodušejší a jasnšjší než ve WIN, alespoň pro mě.
Tiskni
Sdílej: