Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Klady jednotlivych - Cubieboard : + perfektni kompatibilita s ruznymi LINUXy + ethernet misto wifi - primo vedle mam router - proto spise vyhoda + integrovana zvukovka (mohu prehravat MP3/radio bez zapnute televize a bez externi USB zvukovky) + SATA - moznost pripojit primo 3,5" disk, ktere jsou levnejsi pri vyssich kapacitach - jen dve jadra a jen 1GB RAM Rikomagic : +- android ktery je odladeny, ale stejne spis pouziji UBUNTU Linux + ctyrjadro a 2GB RAM - cili 2x vice +- wifi (sice nko, ale presto mi prijde lepsi metalika primo do routeru, ktery mam vedle) - nema SATA, cili jedina moznost je USB pripojeni - nema audio, jen pres HDMI, cili bych musel poridit USB zvukovkuCo od toho cekam : LINUX : Rad bych, aby na tom bezel linux, protoze 1) si chci s linuxem zacit hrat a toto je idealni prilezitost se to naucit. 2) chtel bych na to mspoustet ruzne opensource projekty typu CLOUD, ruzne home automation veci, apod. ANDROID : soucasne se mi hodne libi android na rikomagicu, protoze pro android je spousta dobrych her a programu. Android ma zrejme lepe vymakane ovladani z Androidiho mobilu, coz se v pripade Media centra hodi (prepinani skladeb/vzdalene ovladani, apod). Nicmene nic, co by asi neslo resit i na tom linuxu. Co mne nejvice zajima : Nasel jsem Ubuntu pro Android - jak to funguje? Mohu vyuzivat vyhod androidu a soucasne by mi na pozadi bezely sluzby ubuntu? Nepochopil jsem, jak presne na tom to ubuntu bezi a zda to bude plnohodnotny linux, nebo jen prostredi pro aplikace typu prohlizec/kancelarsky balik, ale treba webserver na tom nerozjedu? Zajima mne, zda je realne na ARMu virtualizovat? Libilo by se mi, spustit na tom treba WinXP a rozjet jednoduche, stare hry. Ale to bude asi na 1GB dost problem, se 2GB RAM uz by to slo mnohem lepe, pokud to vubec ARM umi? Shrnuti: Jako lepsi volba se mi jevi cubieboard, protoze je otevrenejsi, ma vice konektoru, lepe "dopasovany" linux. Jenomze je slabsi, ma mene pameti a asi mne bude casem vykonove limitovat. Ucite se bude "hacker modul" hure prodavat, nez rikomagic, ktery je proflakly mezi uzivateli a koupi si ho kdekdo jen k televizi. Diky za tipy, pokud jste to vubec precetli
Tiskni
Sdílej: