Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Klady jednotlivych - Cubieboard : + perfektni kompatibilita s ruznymi LINUXy + ethernet misto wifi - primo vedle mam router - proto spise vyhoda + integrovana zvukovka (mohu prehravat MP3/radio bez zapnute televize a bez externi USB zvukovky) + SATA - moznost pripojit primo 3,5" disk, ktere jsou levnejsi pri vyssich kapacitach - jen dve jadra a jen 1GB RAM Rikomagic : +- android ktery je odladeny, ale stejne spis pouziji UBUNTU Linux + ctyrjadro a 2GB RAM - cili 2x vice +- wifi (sice nko, ale presto mi prijde lepsi metalika primo do routeru, ktery mam vedle) - nema SATA, cili jedina moznost je USB pripojeni - nema audio, jen pres HDMI, cili bych musel poridit USB zvukovkuCo od toho cekam : LINUX : Rad bych, aby na tom bezel linux, protoze 1) si chci s linuxem zacit hrat a toto je idealni prilezitost se to naucit. 2) chtel bych na to mspoustet ruzne opensource projekty typu CLOUD, ruzne home automation veci, apod. ANDROID : soucasne se mi hodne libi android na rikomagicu, protoze pro android je spousta dobrych her a programu. Android ma zrejme lepe vymakane ovladani z Androidiho mobilu, coz se v pripade Media centra hodi (prepinani skladeb/vzdalene ovladani, apod). Nicmene nic, co by asi neslo resit i na tom linuxu. Co mne nejvice zajima : Nasel jsem Ubuntu pro Android - jak to funguje? Mohu vyuzivat vyhod androidu a soucasne by mi na pozadi bezely sluzby ubuntu? Nepochopil jsem, jak presne na tom to ubuntu bezi a zda to bude plnohodnotny linux, nebo jen prostredi pro aplikace typu prohlizec/kancelarsky balik, ale treba webserver na tom nerozjedu? Zajima mne, zda je realne na ARMu virtualizovat? Libilo by se mi, spustit na tom treba WinXP a rozjet jednoduche, stare hry. Ale to bude asi na 1GB dost problem, se 2GB RAM uz by to slo mnohem lepe, pokud to vubec ARM umi? Shrnuti: Jako lepsi volba se mi jevi cubieboard, protoze je otevrenejsi, ma vice konektoru, lepe "dopasovany" linux. Jenomze je slabsi, ma mene pameti a asi mne bude casem vykonove limitovat. Ucite se bude "hacker modul" hure prodavat, nez rikomagic, ktery je proflakly mezi uzivateli a koupi si ho kdekdo jen k televizi. Diky za tipy, pokud jste to vubec precetli
Tiskni
Sdílej: