Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
/etc/hosts
na linuxové gatewayi vliv na to, jak windows na jiném počítači překládají jména na adresy?
Windows se ptají přes DNS a nemají možnost ani důvod se ptát, co má gateway v /etc/hosts
. Totéž platí pro kterýkoliv operační systém na jiném počítači v lokální síti.
Aby ostatní stroje v síti viděly stroj abc
, je potřeba do DNS serveru přidat TLD abc
, tedy vytvořit příslušný zónový soubor, nastavit DNS server jako autoritativní pro příslušnou zónu a pak tento DNS server nastavit na ostatních strojích v síti jako výchozí a jediný DNS server. (To taky znamená, že by měl mít povolené dotazy mimo své autoritativní zóny (pouze) z vnitřní sítě a mohl by případně umět vyhovět rekurzivním dotazům (pouze) z vnitřní sítě.)
Pak ostatní stroje v síti (a dokonce i Windows) budou vědět, co je to abc
. Editace /etc/hosts
je lokální hack, který nemá vůbec nic společného s DNS. Podle čeho se resolvují jména počítačů, lze nastavit v /etc/nsswitch.conf
. Obvykle tam bývá něco jako hosts: files dns
, což znamená, že napřed se hledá v /etc/hosts
a teprve poté v DNS. (To ovšem platí pouze pro funkci getaddrinfo()
. Každý program může resolvovat, jak se mu zlíbí, tedy může používat něco jiného než getaddrinfo()
a tato pravidla ignorovat, případně si může klidně otevřít UDP socket, sám sestavit DNS paket a poslat ho DNS serveru dle svého uvážení. Většinou se tohle neděje, ale technicky tomu nic nebrání, kromě nějakého firewallu tu a tam.)
Při správně nastaveném DNS serveru (který má zpětné i dopředné záznamy/zóny pro localhost) by teoreticky mělo být možné token files
z řádky hosts:...
v souboru /etc/nsswitch.conf
odstranit a používat výhradně DNS. Problém tkví ovšem v tom, že občas může být potřeba zeptat se na adresu localhost
a dřív než funguje síť a dřív než běží DNS server. To je jeden z hlavních důvodů, proč /etc/hosts
existuje. Informace z tohoto souboru se ale nikdy nepropagují mimo daný stroj.
Tiskni
Sdílej: