I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Řešení dotazu:
/etc/hosts
na linuxové gatewayi vliv na to, jak windows na jiném počítači překládají jména na adresy?
Windows se ptají přes DNS a nemají možnost ani důvod se ptát, co má gateway v /etc/hosts
. Totéž platí pro kterýkoliv operační systém na jiném počítači v lokální síti.
Aby ostatní stroje v síti viděly stroj abc
, je potřeba do DNS serveru přidat TLD abc
, tedy vytvořit příslušný zónový soubor, nastavit DNS server jako autoritativní pro příslušnou zónu a pak tento DNS server nastavit na ostatních strojích v síti jako výchozí a jediný DNS server. (To taky znamená, že by měl mít povolené dotazy mimo své autoritativní zóny (pouze) z vnitřní sítě a mohl by případně umět vyhovět rekurzivním dotazům (pouze) z vnitřní sítě.)
Pak ostatní stroje v síti (a dokonce i Windows) budou vědět, co je to abc
. Editace /etc/hosts
je lokální hack, který nemá vůbec nic společného s DNS. Podle čeho se resolvují jména počítačů, lze nastavit v /etc/nsswitch.conf
. Obvykle tam bývá něco jako hosts: files dns
, což znamená, že napřed se hledá v /etc/hosts
a teprve poté v DNS. (To ovšem platí pouze pro funkci getaddrinfo()
. Každý program může resolvovat, jak se mu zlíbí, tedy může používat něco jiného než getaddrinfo()
a tato pravidla ignorovat, případně si může klidně otevřít UDP socket, sám sestavit DNS paket a poslat ho DNS serveru dle svého uvážení. Většinou se tohle neděje, ale technicky tomu nic nebrání, kromě nějakého firewallu tu a tam.)
Při správně nastaveném DNS serveru (který má zpětné i dopředné záznamy/zóny pro localhost) by teoreticky mělo být možné token files
z řádky hosts:...
v souboru /etc/nsswitch.conf
odstranit a používat výhradně DNS. Problém tkví ovšem v tom, že občas může být potřeba zeptat se na adresu localhost
a dřív než funguje síť a dřív než běží DNS server. To je jeden z hlavních důvodů, proč /etc/hosts
existuje. Informace z tohoto souboru se ale nikdy nepropagují mimo daný stroj.
Tiskni
Sdílej: