Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
xev
u, zaznamená to imho jen jako stisk samotného ctrl.
Zkoušel jsem si hrát s xkeyxaps
a tam je to krásně vidět - stisknu CTRL
- rozsvítí se CTRL
. Ke stisku přidám SHIFT
, nyní svítí CTRL
+SHIFT
. Stisknu t
a v tu chvíli SHIFT
zhasne (t
se ani nerozsvítí), svítí jen CTRL
. Jakmile t
pustím, tak se SHIFT
zase rozsvítí. Pokud během té chvíle pustím SHIFT
, svítí CTRL
+t
, pokud pustím CTRL
, tak svítí SHIFT
+t
. Tedy kombinace dvou kláves funguje, tří ne.
Co je divné, tak s jakoukoliv jinou klávesou vše funguje jak je očekáváno, tedy například kombinace CTRL
+SHIFT
+r
funguje jak je očekáváno. Pokud použiji místo levého SHIFT
u pravý, tak také vše funguje jak by člověk čekal.
Neumím si to vysvětlit. Už jsem si i přečetl zdroják toho ovladače pro klávesnici, ale nic zřejmého v něm nevidím.
K počítači mám momentálně připojeny dvě klávesnice a na té druhé vše funguje, jak by člověk čekal.
Přikládám můj .xmodmap
, výstup z xmodmap -pk
, výstup z dumpkeys
a zdroják toho upraveného modulu.
Vše je provozováno na Linuxu Mint 13, 64b Linux 6horses 3.2.0-54-generic #82-Ubuntu SMP Tue Sep 10 20:08:42 UTC 2013 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux.
Kdyby někdo dokázal přijít v čem je problém, tak by odhalil jedno z těch divnějších WTF, se kterým jsem se v linuxu setkal.
Nedávno jsem si koupil bezdrátovou Apple klávesnici. JJejí rozložení je poměrně hroznéTy si magor! Upřímně, na mě to má moc málo čudlíků. Co tě ke koupi vedlo?
CTRL+Shift_L+tNemůže to být nějaká zkratka pro ovládání samotné klávesnice? Třeba nějaký servisní mód, reset, párování nebo tak… Na jiných OS než na Linuxu to funguje? Já to kdyžtak zítra můžu zkusit na skutečném OS X. Umíš sniffnout na L1, co tam teče? A vůbec, jak je ten přenos zabezpečený? Jeden z důvodů, proč bych si nikdy nekoupil bezdrátovou klávesnici, je, že prostě nevěřím tomu, že pak nikdo nebude moct poslouchat moje klávesy.
Upřímně, na mě to má moc málo čudlíků.To jsem si popravdě myslel taky. Mám jí druhý den, z toho jen pár hodin, co jsem na ní zprovoznil většinu funkcí tak, aby mi to vyhovovalo a nemám si na co stěžovat. Zatím jsem s ní neprogramoval, tak uvidíme zítra a během dalších pár dní, jak to bude použitelné, ale jak říkám, zatím nemám co vytknout, co se týče počtu tlačítek. Je to v podstatě stejné, jako můj Asus EEE.
Co tě ke koupi vedlo?Brácha si koupil kabelovou verzi (má i numeriku & klasičtější rozložení) a docela si jí pochvaluje. Ptal jsem se různě lidí na IRC a většinové ohlasy byly pozitivní. Už nějakou dobu uvažuji, že bych si míto Asusu EEE koupil Macbook Air z druhé ruky (na aukru se dá sehnat někde mezi 8 až 11k, podle štěstí), tak jsem si chtěl prvně vyzkoušet, jak to bude použitelné co se týče klávesnice a jak se to nechá v linuxu remapovat. Je to takový betatest. Davkol mě asi odsoudí k věčným mukám, ale tu klávesnici jsem koupil na aukru z druhé ruky, údajně nepoužívanou, ale bez záruky (imho někde kradená, ale vypadá a chová se jako nová, není opsaná ani nic) za cca 900. Je docela pevná, z hliníku. Časem bude recenze & info jak to přemapovat podle chuti.
Nemůže to být nějaká zkratka pro ovládání samotné klávesnice?No, vylučovací metodou je to spolu s nějakou divokou haluzí v jádru (ten ovladač volá jakési překladové tabulky, tak možná tam) to jediné, co mi zbylo.
Třeba nějaký servisní mód, reset, párování nebo tak…Tohle by se všechno mělo řešit přes power tlačítko, které je ze strany. Smysl by mi dávala kombinace něčeho a poweru.
A vůbec, jak je ten přenos zabezpečený?Bluetooth & jeho šifrování. Drátovou klávesnici jsem nezahodil, tohle mám zatím spíš jako experiment, s tím že když se mi nebude líbit, tak jí prostě prodám dál. Plánuju to různě střídat, podle chuti. PS: tohle všechno je psané na ní.
Je to v podstatě stejné, jako můj Asus EEE.EEE 100x jsem měl dva a půl roku a ta klávesnice byla děsivá.
Brácha si koupil kabelovou verzi (má i numeriku & klasičtější rozložení) a docela si jí pochvaluje.Ano, ta je dobrá. Jako klapičky na této jsou taky super (mám rád rovné klávesnice s nízkým zdvihem), ale to rozložení je prostě blocker. Nedokážu používat klávesnici bez fyzického Ins/Home/End/Pg a s polovičníma šipkama. Ale kamarád na tom programuje 8 hodin denně, tak to asi vadí jenom mně
PS: tohle všechno je psané na ní.Já zase jednou načudlíkoval traktát na Siemensu C72
EEE 100x jsem měl dva a půl roku a ta klávesnice byla děsivá.Já mám EEE 1000h a i když s ní nemůžu souhlasit co se odezvy týče, tak s rozložením žádné problémy nemám. Nejméně polovinu blogů jsem napsal na ní :)
Já zase jednou načudlíkoval traktát na Siemensu C72Já kdysi na blackberry 7920 :)![]()
Nechápu proč potřebuješ skratku CTRL+levý SHIFT+tJe to zkratka používaná v mnoha různých aplikacích k otevření právě zavřeného tabu. Konkrétně ve firefoxu jí používám už asi tak od roku 2005 každý den několikrát.
ctrl+shift malíčkem a T ukazováčkem UJN vpohodě tim ukazováčkem dosáhneš.
Tiskni
Sdílej: