Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Dobrý den.
Nainstaloval jsem si na W7 Debian Wheezy amd64.
Dnes ráno jsem zapnul notebook a opět na mě svítí černý monitor. Naposled na mě svítil 4.10. a to i s vaši pomocí cca týden. Tam jsem se rozhodl, že to nepřeinstaluji, ale opravím. Synaptic jsem zachoval a doinstaloval jsem si Aptitude a každou instalaci i odinstalaci kontroluji dvakrát, protože mám z černého monitoru přímo hrůzu a tak jsem si myslel bláhově, že se na černý monitor již koukat nikdy nebudu.
Realita je však jiná a já si již připadám jako ježek v kleci. Včera jsem ráno opravoval nějaké knihovny ve wine, protože jsem si nainstaloval PlayOnLinux novou verzi. Zdá se, že v tom bude MetaTrader4 chodit trošku lépe, protože jsem mohl rychle vyzkoušet různé verze Wine. Potom jsem doinstaloval nějaké ikony ke Gmome a vše jsem vždy komtroloval i na Synapticu. Nikde to nic nehlásilo a já jsem si liboval jak to pěkně jde. Potom jsem až do večera pracoval na MT4.
Ráno jsem zapnul notebook a opět koukám celý den na černý monitor a nemohu se z něko vůbec nikam dostat. Jediné co jde je Aptitude. Pokoušel jsem se z toho dostat a nyní jsem vyčerpal vše co zatim znám. Prosím o pomoc.
Dává to tuto hlášku po:# apt-get --configure -a
dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíčku sane-utils:
sane-utils závisí na libsane (1.0.11-3); avšak:
Balík libsane:amd64 není nainstalován
dpkg: chyby při zpracování sane-utils ( --configure):
problém se závislostmi - nechává nezkomfigurované
Při zpracování nastaly chyby:
sane-utils
root@.....
M ů j p o p i s:
Nejde nainstalovat libsane (1.0.11-3), protože je již jen novější verze, která se automaticky stáhne, ale ta potřebuje nějaký balíček, který zatim v repozitářích není a libsane se nechce proto nainstalovat. Balíček sane-utils se zase nechce nainstalovat, protože neni nainstalované libsane. Nu a co dál???
Překvapilo mě, že se ukázal černý monitor. Domnával jsem se, že když ani Aptitude a ani Synaptic nehlásí problém tak se to nemůže stát. Práci v terminálu vždy ukončuji # apt-get update. Aptitude nehlásilo nic a Synaptic také ne. Proč k tomu došlo, že OS si dělá co chce?
Předem děkuji všem za pomoc.
Michal
Řešení dotazu:
apt-get install -f
z předchozího příspěvku.
Dále. V textu zmiňujete několik nadstaveb nad apt (aptitude, synaptic, samotné apt, které máte v jenom z výpisů). Vyberte si jeden a používejte ho. Každý z ních má totiž trochu jiný postup řešení závislostí a občas se dojde k problémům.
Potom, tou "černou obrazovkou" myslíte stav, kdy systém nenabootuje do grafiky, ale jen do textového rozhraní? Jestli tomu tak je, zkuste se podívat do soboru /var/log/
, kde by měly být i chybové hlášky xorg. Ty něco napoví.
Petr
Dobrý den pane Petr.
Příkaz apt-get -f install jsem zadával mnohokrát naposledy těsně před příkazem apt-get --configure -a nestalo se nic.
Myslíte velice správně, nenabootuje do grafiky, ale jen do textového rozhraní. Podívám se na /var/log/a chybové hlášky. Jsem začátečník a bude mně to chvilku trvat. Musím najít jak na to z příkazové řádky. Moc děkuji.
Michal
dpkg -r balicek
, apt obcas ani s -f
neudela co chces.
Tak se vyprdni na podporu scannování a odinstaluj sane
sudo apt-get remove sane-utils libsane ; sudo apt-get install -f
To ti ale nepomůže opravit černou obrazovku , jen opravíš nefunkční závislost.
Co vlastně používáš za manager přihlášení ? lightdm,kdm,xdm nebo něco jiného ?
/etc/init.d/lightdm restart udělá co ?
73
Zdravím vás Pepe.
Je odinstalováno a po zadáni #apt-get install -f to již jen udává:
Čtu seznamy balíčků ... Hotovo
0 aktualizováno, 0 instalováno, 0 k odstranění, 5 neaktualizováno
root@...
Prosím, kde najdu co mám za managera přihlášení? Debian Whezi jsem stáhnul a instaloval na W7 přímo z internetu amanager se instaloval automaticky.
Ty co jste poslal to asi nebudou, protože jak na lightdm,kdm,xdm dostávám stenou odpověď.
/etc/iinit.d/lightdm restart
Adresář nebo soubor neexistuje.
root@...
Moc děkuji.
Michal
dej :
cd /etc/init.d
pak dej
ls *dm*
nebo mne kontaktuj na irc chatu http://packet-radio.sweb.cz/?irc-chat,12
Dobrý den Pepe.
Zdal jsem:
# echo deb http://ftp.debian.org /debian/wheezy main contrib non-fre > /etc/apt/sources.list
root@...# apt-get update
Hlásí toto:
W: Selhalo stažení http://ftp.debian.org/dists//debian/wheezy/main/binary-amd64/Packages 404 Not Found [IP:130.89.148.12.80]
W:... .../wheezy/contrib/binary-amd64/Packages ...
W:... .../wheezy/non-free/binary-and64/Packages...
W:... .../wheezy/main/binary-i386/Packages...
W:... .../wheezy/contrib/binary-i386/Packages...
W:... .../wheezy/non-free/binary-i386/Packages...
E: Některé indexové soubory se nepodařilo stáhnout. Jsou ignorovány, nebo jsou použity starší verze.
root@...#
Předem děkuji.
Michal
Špatně si to opsal
echo deb http://ftp.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-free > /etc/apt/sources.list
1. mezera ne u DEBIAN ale u WHEEZY
2. non-fre oprav na non-free
Dobrý den Pepe.
Jsem z klece venku. Musím se trochu zorientovat v novém prostředí a doinstalovat to co padlo za vlast. V tom již problém nebude. Kde se prosím dozvím něco o těch mezerách v příkazech. Nemohu nikde nic najit.
Přeji pěkný den a děkuji za pomoc.
Michal
Moc nerozumím otázce , takže se ti povedlo opravit repozitář , doinstalovat vše potřebné a systém ti jede ?
Mezery prostě (https://wiki.debian.org/SourcesList , http://wiki.ubuntu.cz/apt) a prostě za pochodu.
Důležité je pochopit co je v příkazu program , co je parametr a co je volba. Potom pochopíš kam musíš dát mezeru a kam ne.
Pokud ti teda oprava repozitáře pomohla označ to za řešení.
Zdravím vás Pepe. Ano repozitáře jsou opraveny, pokračoval jsem # apt-get update, potom # apt-get install kdm opět # apt-get update a restart. Systém jede, vše bez problémů. Jdu doinstalovat vše potřebné, balastu jsem se konečně zbavil, alespoň z velké části. Odinstalovalo se cca 1,8 GB.
Prosím tě, když nabíhá debian při startu, tak na monitoru se vypisuje co se spustilo a s jakým výsledkem. Kde to najdu po spuštění? Jsem brejlovec a nestačím tak rychle zaměřit na pohybující se text. Oranžově tam svítí varováni, jde asi o zvuk, ale nevím přesně. Rád bych věděl o co jde. Moc děkuji.
Mezery jsou mezi programem parametrem a volbou?
Přeji pěkný a úspěšný den.
Michal
zřejmě mluvíš o :
cat /var/log/boot.log
Děkuji moc i za trpělivost.
Michal
Zdravím. Jenom krátce jedna imformace. Když jsem hledal informace ve Win. na Firefoxu 24, který již nebyl nejrychlejší o proti starším verzím, aktualizoval jsem ho ve Win. na verzi 25. Nedá se na ni, ale takřka pracovat. Rychlost se ihned snížila nejméně o polovinu, dokonce se některé stránky i zastavovaly. Prostě hrůza a děs. Jsem rád, že jsem opět v Debianu. Doufám jen, že to je problém Win. a né příští aktualizace iceweasel 17. Pěkný a úspěšný den. Michal
nano /etc/apt/sources.list
startx
mela by byt vydet nejaka ta chyba.
Tiskni
Sdílej: