OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
nebo můžete risknout to, že ten počítač má povolený boot z USBA že při POSTu netestuje paměť destruktivně ;)
Přijde na to kdo se ptá a kdo odpovídá a k jakému účelu/
Osobně pod 8 znaků (malá/velká/číslice) to nepovažuji za heslo, nebo případně za heslo vhodné na nějakou „jedno-rázovku“. Minimálně 10 znaků pokud je náhodně generované, nejlépe včetně speciálních znaků (alespoň jeden), ale pokud má být na šifrování disku, kde mám data, tak tam prdnu tak 15-25 znaků (Velká/Malá/Čísla/Spec. znak), ale není to už až tak náhodný řetězec, nicméně není „slovně“ poskládané.
OT: Cisco router mi kombinované heslo ze všemi skupinami (malá/velká/čísla/spec.) označil za velmi dobré heslo až při délce 20 znaků.
Jestli se nepletu tak PayPal umožňuje maximum 20 znaků, a vím že jsem chtěl delší...
K poště mám 18 znaků.
U serveru 1024 nebo 32 znaků, náhodně generované
Na githubu píšou.
Jen běžná věta minimálně 16 znaků.
Jednoslovné minimálně 12 s kombinací malé/velké, číslic a spec snaků.
Dejme tomu - 10-ti mistna kombinace je uz OK?Podle toho, jestli proti tobě stojí soused, který pracuje u NSA, nebo ne. Na GPU můžeš očekávat tak 100 kcrack/s, což u 50b hesla vychází na nějaké stovky let. Rozhodně bych na to ale nespoléhal a použil silnější.
tam je potřeba buď ten disk před hibernací odpojit (resp. stačí jen zahodit klíč)Jenže pak se tam uloží data, co jsou v paměti - takže swap radši stejně šifrovat.
cryptsetup luksSuspend /dev/sda
nebo šifrovat swap stejným klíčem jako disk (třeba tak, že ten swap bude v šifrovaném LVM).
Tiskni
Sdílej: