Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Řešení dotazu:
/home
, zazálohovat /etc/zypp/repos.d/
čistě pro upomínku, jaké repozitáře byly ještě kromě standardních používány, a pak provést čistou instalaci. Při instalaci dát import rozložení disku z příslušného systémového oddílu a pokud máte samostatný home, tak ho nechat netknutý.
grubu
do root oddílu a ne do MBR (to je oprávněné ve chvíli, kdy nad MBR vládne jiný systém s vlastními aktualizacemi a openSUSE se spouští přes chainloading). Při instalaci do MBR, je pak nutné na sumarizační obrazovce, těsně před vlastním spuštěním instalace sáhnout na část "Zavaděč" a změnit mu umístění zavaděče na MBR. V této chvíli máte v MBR starý zavaděč a ten samozřejmě nenajde své spouštěcí díly, protože systém je již jiný.
grub2-install --recheck /dev/sdaAle je třeba to provést v bežícím systému ve správném kontextu. tedy:
/mnt/root
) systém/boot
tak také připojit do /mnt/root/boot
.grub2-install --recheck /dev/sda
to spravilo. Jestli jste instaloval na čisto, tak projít znovu instalaci je méně času, než naše diskuse, a uvidíte (a případně můžete zkorigovat), zda instalace zapíše zavaděč do MBR
/root
oddílu a ne na MBR. Takže buď to reinstalujete znovu a pohlídáte, že grub přijde do MBR nebo na běžícím systému jen opravíte umístění toho grubu, což jsem popsal předtím. (a mimochodem ten popis a řešení jsem našel tak že tu vaši chybu "grub_term_highlight_color" not found.
jsem hodil do googlu a řešení je na blogu někoho, kdo totéž řešil pro Fedoru.
To umístění do lokálního oddílu není nesmyslné. V případě, že na počítači je více systémů současně, tak jeden operuje grubem nad MBR a ty ostatní operují nad svými lokálními gruby. Protože v té chvili, kdy aktualizuji jádro pro jeden z těch doplňkových systému tak jeho aktulizace změní jeho lokální grub a vše funguje, pokud bych to měl mít vše v jednom grubu, tak po každé aktualizaci jádra, kteréhokoliv z podřízených systému bych musel zpět do toho hlavního a nechat aktualizovat grub v MBR. Co by jestě mělo mnohem větši problémy.
Tiskni
Sdílej: