HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.
Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.
Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.
Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.
pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.
Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.
… více »Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)
Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
~/.ecryptfsV něm je samozřejmě vše co bylo na disku .. tj jsou tam složky Private a .encryptfs . Postupovala jsem podle návodu který je ZDE nicméně jediné co z toho dostanu je
ECRYPTFS_FNEK_ENCRYPTED.FWZdaHnIpoRarkRSZnWNwB8TeyiQ24k4t8-3AaqPElaEfkJEXoWSvRwWVU-- ECRYPTFS_FNEK_ENCRYPTED.FWZdaHnIpoRarkRSZnWNwB8TeyiQ24k4t8-3AKqLEVTTdpYnciZDC8MDyk-- ECRYPTFS_FNEK_ENCRYPTED.FWZdaHnIpoRarkRSZnWNwB8TeyiQ24k4t8-3Aq84cHwsc5iD-QLosOPdYk-- ECRYPTFS_FNEK_ENCRYPTED.FWZdaHnIpoRarkRSZnWNwB8TeyiQ24k4t8-3auAT6PIx4OdHomoRkqmVHk-- ECRYPTFS_FNEK_ENCRYPTED.FWZdaHnIpoRarkRSZnWNwB8TeyiQ24k4t8-3AXKMXQ9sWZ1DMzBMdOctZ--- ECRYPTFS_FNEK_ENCRYPTED.FWZdaHnIpoRarkRSZnWNwB8TeyiQ24k4t8-3BcKg0hx3bP5EMKNA8rwPf--- atd ...Před tím jsem se různě pokoušela podle návodu dostupných na webu ten adresář připojit ale nezdařilo se. Je jasné že data tam jsou :/.
df -h /home/.ecryptfs/uzivatel/.Private 285G 250G 21G 93% /home/alice/Encfs/stareZabírá to skoro celý disk :) . Už si fakt nevím rady ... Je možné že to je třeba zašifrované 2x ?
Řešení dotazu:
sudo ecryptfs-recover-private a vyčkat
sudo ecryptfs-recover-private Password: INFO: Searching for encrypted private directories (this might take a while)... INFO: Found [/home/.ecryptfs/uzivatel/.Private]. Try to recover this directory? [Y/n]: Y INFO: Found your wrapped-passphrase Do you know your LOGIN passphrase? [Y/n] Y INFO: Enter your LOGIN passphrase... Passphrase: Inserted auth tok with sig [c6cd9215f31c1d46] into the user session keyring INFO: Success! Private data mounted at [/tmp/ecryptfs.Bs15UBtR].a data jsou tam
jupíííí . Ještě jednou moc díky. Alice
Tiskni
Sdílej: