abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:22 | IT novinky

    Eric Lengyel dobrovolně uvolnil jako volné dílo svůj patentovaný algoritmus Slug. Algoritmus vykresluje text a vektorovou grafiku na GPU přímo z dat Bézierových křivek, aniž by využíval texturové mapy obsahující jakékoli předem vypočítané nebo uložené obrázky a počítá přesné pokrytí pro ostré a škálovatelné zobrazení písma, referenční ukázka implementace v HLSL shaderech je na GitHubu. Slug je volným dílem od 17. března letošního

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 15:11 | Zajímavý projekt

    Sashiko (GitHub) je open source automatizovaný systém pro revizi kódu linuxového jádra. Monitoruje veřejné mailing listy a hodnotí navrhované změny pomocí umělé inteligence. Výpočetní zdroje a LLM tokeny poskytuje Google.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:44 | Zajímavý software

    Cambalache, tj. RAD (rapid application development) nástroj pro GTK 4 a GTK 3, dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0. Instalovat jej lze i z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 14:55 | Nová verze

    KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 13:22 | IT novinky

    Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    20.3. 04:44 | Zajímavý článek

    Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.3. 00:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 00:11 | Zajímavý software

    Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.3. 19:22 | Nová verze

    GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.3. 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1125 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: Vlastní server s O2 3G modemem

    28.12.2013 00:45 Jiri K
    Vlastní server s O2 3G modemem
    Přečteno: 445×
    Dobrý den,

    mám O2 3G modem do usb, rozjel jsem si ho na raspberry pi (s raspianem) a mám s tím poněkud problémy. Interent normálně funguje, ale...

    1.) Nemůžu pingnout public IP adresu z vnější sítě. (nefungovalo mi to ani s modemem pripojeným na winech tzn. raspi za to nemůže). Ping z raspiho ven funguje.

    2.) Nasloucháním na portech jsem zkoušel posílat z vnější sítě UDP pakety na raspiho a nic nedošlo :-/

    3.) Tracert z vnějšku na raspiho se zastavuje něke na IP adresách které patří telefonice a dále je bez odpovědi.

    Tak se chci zeptat, zda někdo neví kde je problém. Největší obavy mám z toho, že to O2 blokuje, viz. http://superuser.com/questions/397606/why-a-3g-router-wont-do-port-forwarding-when-on-3g-interface

    A pakliže to blokuje O2 a já s tím nemůžu nic dělat, mohl by mi někdo vysvětlit mechanismus toho, že například internet funguje? Např. zašlu http požadavek na nějaký server a ten mi přece posílá pakety jako odezvu - musí tam přece fungovat stejný mechanismus, jako když si chci posílat pakety z vnější sítě sám - jakto že třeba googlu to pak projde a mi ne? Kontrolují snad nějak hlavičky http paketu? (je to důležité abych věděl, zda-li to nemůžu nějak "ošulit")

    Děkuji za odpověď

    Odpovědi

    28.12.2013 01:02 Jiri K
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní server s O2 3G modemem
    Tak jsme trochu hledal a nasel tohle: http://www.techforum.cz/forums/topic/verejna-ip-adresa-u-3g-24084/
    Steven: Pevná veřejná IP adresa je pouze pro zákazníky služby OneNet (obraťte se případně na správce vašeho firemního účtu). Koncové zařízení v síti Vodafone jinak není možné kontaktovat přímo z internetu. Připojení musí být vždy iniciované z koncového zařízení (mobil, modem, webkamera). Jestli potřebujete přistupovat do vaší firemní sítě, tak na firewallu povolte IP adresy, které používá Vodafone NAT brána.
    Pripojeni musi byt inicializovane z koncoveho zarizeni. Mohl by to nekdo vysvetlit? Mysli se onou inicializaci TCP zapocate z 3G modemu? Tzn. teoreticky z vnejsi site se nedaji na onen 3G modem vubec posilat UDP pakety?

    Potrebuju pro vlastni ucely prenosy urcitych dat z raspianu a potrebuju je inicializovat z vnejsku. Takze me ted napadlo, pouzit jako prostrednika inicializace email: z vnejsiho zarizeni poslu email s pozadavkem na inicializaci. Raspi se bude v intervalech, dejme tomu 1min, pripojovat na onen email a zjistovat pozadavky. Paklize najde pozadavek, inicializuje pripojeni na moje vnejsi zarizeni a dale uz by to melo snad fungovat.... Co myslite? Zna nekdo lepsi zpusob?
    cynic_asshole avatar 28.12.2013 02:18 cynic_asshole | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní server s O2 3G modemem
    Jsi za NATem. Z vnějšku se na ten modem nedostaneš, doporučuji použít VPN navázanou na nějaký server s veřejnou IP adresou.
    Neznáš nějakou linuxovou distribuci pro Windows?
    28.12.2013 12:54 Jiri K
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní server s O2 3G modemem
    Děkuji, to je dobrý nápad. Jen se obávám zvýšeného pingu, potřebuji jej co nejnižší neboť tím bude ovládána quadrocoptéra, z té potřebuji přenášet také data z kamery. Už mám na svém ADSL pevnou IP, takže to použiju jako server. Jen mi bohužel zatím nejdou posílat udp pakety na notebook a to ikdyž jsem si nastavil na routeru NAT na port 60000 s IP adresou přidělenou mému notebooku - na notebooku mi běží Wireshark a ten žádné přijaté UDP pakety nezaznamená, tak nevím v čem je háček (naslouchání na portu mi na notebooku neběží ale wireshark by to měl zaznamenat, ne?) :-/ firewall na routeru jsem vypl a router jde z vnější sítě (z 3G modemu) pingnout normálně.
    cynic_asshole avatar 28.12.2013 16:16 cynic_asshole | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní server s O2 3G modemem
    Obávám se, že na 3G ti ty hodnoty pingu můžou být vcelku fuk, protože jsou už tak dost velké a ta VPNka to moc nezhorší…
    Neznáš nějakou linuxovou distribuci pro Windows?
    28.12.2013 12:48 Jiri K
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní server s O2 3G modemem
    Tak jsem obvolával technickou podporu od O2 a zde je závěr:

    1.) Na O2 3G pripojeni zatim nepodporuji moznost mit pevnou ipv6 adresu (která by MĚLA být levnější), pevná IPv4 však zakoupit jde (ale za cenu 118,- / měsíc)

    2.) Pakliže na O2 3G pripojeni (a dost mozna i ostatni pripojeni) neni zakoupena pevná ip adresa, nejsou zprovozněny ani služby, jako je možnost zasílání vlastních paketů na přidělenou public IP. Tato IP adresa nejde například z vnější sítě ani pingnout.

    3.) Technik si nebyl jistý, ale zhruba tvrdí: i když nemáte na O2 ADSL (používám totiž také ADSL) zakoupenou pevnou IPv4 adresu, což zároveň znamená, že máte neveřejnou IP, dostanete AUTOMATICKY věřejnou, ne však pevnou, ipv6 adresu (z čehož usuzuji, že např. posílání paketů je pak možné, ale jen na tuto ipv6, nikoliv na přidělenou ipv4)

    4.) O2 má zmatený ceník co se týče zakoupení pevné IPv6 adresy. Logicky pevná IPv6 by měla být za pakatel, avšak oni mají měsíční paušl za pevnou IPv6 stejný jako za IPv4 a mají tam nějaké nejasnosti co se toho týče. Vzhledem k tomu, že jsem dostal dojem, že tomu drtivá většina zaměstnanců O2 vůbec nerozumí, tak předpokládám, že se jedná o chybu a snad to brzy napraví a udělají si v tom jasno.

    --------------------------------

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.