Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
/etc/rc.d/network stop
jenze ja v compu (ve slozce etc) nemam soubor rc.d
, nebo rc.conf
apod. Mam tam jen rc_maps.cfg
a rc_keymaps:
nekde sem se docetl, ze tyhle soubory se nazyvaji init scripts. Pouzivaji se pro ovladani demonu.
Nevite jak initscripts do archu dostat?
Dekuji za odpovedi
btw. je mi 14 let, tak prosim odpustte moji neznalost...
Řešení dotazu:
Ten návod je (částečně) zastaralý. Zkus si něco přečíst o systemd a taky pro tebe povinnou četbou bude Network Configuration
dpkg -i *deb
.
Jak je to v archu? jakou koncovku maji ty balicky a jakym prikazem se instaluji? diky za odpoved
pacman -Ss výrazpro hledání a
pacman -S balíkpro instalaci.
makepkg -s
nevite jak to nainstalovat a nejak mi to polopate vysvetlit? :D
diky za odpoved
makepkg -s
prošlo, tak se vytvořil xz balíček a ten stačí nainstalovat přes pacman -U balíček.xz
.
Pro balíky z AURu doporučuju nainstalovat yaourt.
## prejdu do docasneho adresare, ktery se automaticky vytvori v adresari /tmp
cd $(mktemp -d)
## link vezmu na strance z AURu z odkazu "Download tarball" vpravo v sekci Package actions
curl https://aur.archlinux.org/packages/4d/4dtris/4dtris.tar.gz | tar -xz
## prejdu do rozbaleneho adresare ([tab] znamena stisknout klavesu Tab)
cd [tab]
## sestaveni balicku - parametr i = instaluj balik po sestaveni
makepkg -i
Sestaveny balik pro Arch Linux ma priponu .tar.xz. Pokud si balik jen sestavis pomoci makepkg, muzes ho nainstalovat:
sudo pacman -U 4dtris-0.4.2-1-x86_64.pkg.tar.xz
Ovsem takhle se musis veskere zavislosti pri sestavovani baliku vyresit sam. Pokud si z AURu nainstalujes "yaourt", ten pak zavislosti (i ty z AURu) vyresi za tebe. Pouziva se se stejnymi parametry, jako pacman, muzes s nim instalovat i baliky z repozitaru.
yaourt -S 4dtris
Doporucuju si procist https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman. A celkove prakticky vsechny informace, ktere potrebujes ke sprave Arch Linuxu, najdes na vyse zminene, velmi podrobne a zaroven jednoduse zpracovane wiki.
Tiskni
Sdílej: