O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Dump + upgrade + load je samozřejmě nejlepší, co můžeš udělat, ale trvá to dlouho a není to potřeba (strukutra innodb dat se od 5.1 do 5.5, pokud vím, vůbec nezměnila, jen tam přibyly věci jako performance_schema a to vytvoří mysql_upgrade), není třeba se obávat (vlastní zkušenost) a myslím, že je to i officiální postup.
Jinak pokud bych si chtěl být jó jistý, tak bych udělal dump datových db (vynechat systémové db) před a po upgrade a pak na to poštval diff (osobně jsem to nikdy nedělal, ale ty dumpy by měly být úplně stejné a pak můžeš spát opravdu klidně).
Za poslední, upgrade mysql odinstaluje předchozí verzi, to co popisuješ, dělá postgres, protože tam je to složitější (je většinou nutný dump).
Raději bych instaloval MariaDB - https://mariadb.org/. Provede se "jakoby upgrade" stávající DB z distribuce.
Easy - https://downloads.mariadb.org/mariadb/repositories/#mirror=vpsFree&distro=Debian
Omlouvám se, jen upřesňuji - určitě verzi 5.5
Dávám to teď všude jak na běžící tak na nové systémy
innodb_file_per_table innodb_buffer_pool_size=512M innodb_flush_log_at_trx_commit = 2 innodb_log_file_size = 256M innodb_log_buffer_size = 256M innodb_flush_method = O_DIRECT
mysqldump [dm_name] -u [user] -p | bzip2 -9 > dbdum.bz2 bzcat dbdump.bz2 | mysql [dm_name] -u [user] -p
innodb_log_file_size = 256M
. MySQL nenaběhne, pokud je v configu jiná velikost innodb logů, než je na disku, pokud byl server ukončen korektně, je možné innodb logy smazat a pak to bude ok, Jiná cesta není.
Tiskni
Sdílej: