Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dump + upgrade + load je samozřejmě nejlepší, co můžeš udělat, ale trvá to dlouho a není to potřeba (strukutra innodb dat se od 5.1 do 5.5, pokud vím, vůbec nezměnila, jen tam přibyly věci jako performance_schema a to vytvoří mysql_upgrade), není třeba se obávat (vlastní zkušenost) a myslím, že je to i officiální postup.
Jinak pokud bych si chtěl být jó jistý, tak bych udělal dump datových db (vynechat systémové db) před a po upgrade a pak na to poštval diff (osobně jsem to nikdy nedělal, ale ty dumpy by měly být úplně stejné a pak můžeš spát opravdu klidně).
Za poslední, upgrade mysql odinstaluje předchozí verzi, to co popisuješ, dělá postgres, protože tam je to složitější (je většinou nutný dump).
Raději bych instaloval MariaDB - https://mariadb.org/. Provede se "jakoby upgrade" stávající DB z distribuce.
Easy - https://downloads.mariadb.org/mariadb/repositories/#mirror=vpsFree&distro=Debian
Omlouvám se, jen upřesňuji - určitě verzi 5.5
Dávám to teď všude jak na běžící tak na nové systémy
innodb_file_per_table innodb_buffer_pool_size=512M innodb_flush_log_at_trx_commit = 2 innodb_log_file_size = 256M innodb_log_buffer_size = 256M innodb_flush_method = O_DIRECT
mysqldump [dm_name] -u [user] -p | bzip2 -9 > dbdum.bz2 bzcat dbdump.bz2 | mysql [dm_name] -u [user] -p
innodb_log_file_size = 256M
. MySQL nenaběhne, pokud je v configu jiná velikost innodb logů, než je na disku, pokud byl server ukončen korektně, je možné innodb logy smazat a pak to bude ok, Jiná cesta není.
Tiskni
Sdílej: