Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Řešení dotazu:
Pro práci jsou určeny uživatelské účty. Je to proto, aby běžný uživatel nerozhodil celý systém.Osobně se mi ještě nestalo, že by mě použití uživatelského účtu ochránilo, nebo bych naopak pod rootem omylem zničil něco, co by se mi při použití uživatele nepovedlo.
Pokud dojde ke kompromitování běžného účtu, tak pachatel nenadělá tolik škody.Což je v případě, kdy se z toho účtu uživatel přepíná na roota, celkem irelevantní.
Jinak jak je to potom s ruznymi sluzbami - samba, server apache, atd... vsiml jsem si, ze postgresql treba taky pouziva nejakeho "uzivatele" - konkretne postres nebo tak nejak. Ale to je jen uzivatel v ramci te databaze - stejne jako u mysql, ze ? Cili to s rootem v linuxu nema moc spolecneho.V mnoha distribucích si služby vytváření skutečného unixového uživatele - např. Apache "www-data", postgres "postgres", mailserver "mail" atd. Je to hlavně pro lepší izolaci v případě kompromitace služby. Takže postgres nejspíš bude fakt unixový uživatel (+ databáze samozřejmě může mít vlastní správu uživatelů „uvnitř“, do čehož už systém nevidí). Zjistíš to třeba ve výpisu procesů (ps axu) nebo vůbec zjištěním, jestli takový uživatel existuje (getent passwd).
/etc/login.defs
UIDMIN
(SYSTEM_UID_MAX
), případně GIDMIN
(SYSTEM_GID_MAX
).
Tiskni Sdílej: