Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Uzavřené ovladače nVidie někdy můžou kolidovat s těmi, co jsou součástí jádra a musí se to pak řešit ručně. Ten notebook má jenom tu GF 750M?
Z výpisu lspci je vidět, že v notebooku jsou dvě grafiky. Intel HD4600 (nejspíš) a GF 750M aka technologie nVidia Optimus. Ze všech možností je to skoro ta nejhorší. K displeji je totiž připojena jen ta Intelka, která s GeForcekou sdíli videopaměť. Ovladače od nVidie tuhle pod technologii pod Linuxem (skoro) nepodporují a bohužel asi ještě dlouho nebudou. Nejjednodušší je odinstalovat nVidií ovladače a pokud to jde, nVidii zakázat v BIOSu. HD4600 by pak měla fungovat naprosto bez problémů. Chybové hlášky glxinfo jsou způsobeny tím, že nVidií ovladače nahradí systémovou OpenGL knihovnou svou vlastní, proto je potřeba je odinstalovat.
Teoreticky je možné používat obě grafiky - viz projekt Bumblebee - ale od doby, co jsem si s tím naposledy hrál se projekt dost posunul, takže s tím vám moc neporadím...
To s nepodporováním technologie Optimus je trochu FUD. Zdá se, že Bumblebee už není potřeba. To se samozřejmě netýká jenom Blbuntu.
Jako nouzové řešení se u některých notebooků dá přepnout v BIOSu / UEFI / kdovíčem používaná grafická karta, aby se například používala jen NVidia, když člověk sedí u zdroje a sleduje video, a jenom Intel, když záleží na spotřebě energie. Tam je ale právě ten problém s OpenGL knihovnami a s jejich manuálním „přepínáním“, což by nejnovější drivery NVidia už nějakou dobu měly umět řešit tak, jak bylo zamýšleno, tj. aby uživatel mohl používat obě grafické karty, a aby nemusel nic restartovat kvůli nějakému přepínání.
Tiskni
Sdílej: