Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Uzavřené ovladače nVidie někdy můžou kolidovat s těmi, co jsou součástí jádra a musí se to pak řešit ručně. Ten notebook má jenom tu GF 750M?
Z výpisu lspci je vidět, že v notebooku jsou dvě grafiky. Intel HD4600 (nejspíš) a GF 750M aka technologie nVidia Optimus. Ze všech možností je to skoro ta nejhorší. K displeji je totiž připojena jen ta Intelka, která s GeForcekou sdíli videopaměť. Ovladače od nVidie tuhle pod technologii pod Linuxem (skoro) nepodporují a bohužel asi ještě dlouho nebudou. Nejjednodušší je odinstalovat nVidií ovladače a pokud to jde, nVidii zakázat v BIOSu. HD4600 by pak měla fungovat naprosto bez problémů. Chybové hlášky glxinfo jsou způsobeny tím, že nVidií ovladače nahradí systémovou OpenGL knihovnou svou vlastní, proto je potřeba je odinstalovat.
Teoreticky je možné používat obě grafiky - viz projekt Bumblebee - ale od doby, co jsem si s tím naposledy hrál se projekt dost posunul, takže s tím vám moc neporadím...
To s nepodporováním technologie Optimus je trochu FUD. Zdá se, že Bumblebee už není potřeba. To se samozřejmě netýká jenom Blbuntu.
Jako nouzové řešení se u některých notebooků dá přepnout v BIOSu / UEFI / kdovíčem používaná grafická karta, aby se například používala jen NVidia, když člověk sedí u zdroje a sleduje video, a jenom Intel, když záleží na spotřebě energie. Tam je ale právě ten problém s OpenGL knihovnami a s jejich manuálním „přepínáním“, což by nejnovější drivery NVidia už nějakou dobu měly umět řešit tak, jak bylo zamýšleno, tj. aby uživatel mohl používat obě grafické karty, a aby nemusel nic restartovat kvůli nějakému přepínání.
Tiskni
Sdílej: