Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Uzavřené ovladače nVidie někdy můžou kolidovat s těmi, co jsou součástí jádra a musí se to pak řešit ručně. Ten notebook má jenom tu GF 750M?
Z výpisu lspci je vidět, že v notebooku jsou dvě grafiky. Intel HD4600 (nejspíš) a GF 750M aka technologie nVidia Optimus. Ze všech možností je to skoro ta nejhorší. K displeji je totiž připojena jen ta Intelka, která s GeForcekou sdíli videopaměť. Ovladače od nVidie tuhle pod technologii pod Linuxem (skoro) nepodporují a bohužel asi ještě dlouho nebudou. Nejjednodušší je odinstalovat nVidií ovladače a pokud to jde, nVidii zakázat v BIOSu. HD4600 by pak měla fungovat naprosto bez problémů. Chybové hlášky glxinfo jsou způsobeny tím, že nVidií ovladače nahradí systémovou OpenGL knihovnou svou vlastní, proto je potřeba je odinstalovat.
Teoreticky je možné používat obě grafiky - viz projekt Bumblebee - ale od doby, co jsem si s tím naposledy hrál se projekt dost posunul, takže s tím vám moc neporadím...
To s nepodporováním technologie Optimus je trochu FUD. Zdá se, že Bumblebee už není potřeba. To se samozřejmě netýká jenom Blbuntu.
Jako nouzové řešení se u některých notebooků dá přepnout v BIOSu / UEFI / kdovíčem používaná grafická karta, aby se například používala jen NVidia, když člověk sedí u zdroje a sleduje video, a jenom Intel, když záleží na spotřebě energie. Tam je ale právě ten problém s OpenGL knihovnami a s jejich manuálním „přepínáním“, což by nejnovější drivery NVidia už nějakou dobu měly umět řešit tak, jak bylo zamýšleno, tj. aby uživatel mohl používat obě grafické karty, a aby nemusel nic restartovat kvůli nějakému přepínání.
Tiskni Sdílej: