OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Uzavřené ovladače nVidie někdy můžou kolidovat s těmi, co jsou součástí jádra a musí se to pak řešit ručně. Ten notebook má jenom tu GF 750M?
Z výpisu lspci je vidět, že v notebooku jsou dvě grafiky. Intel HD4600 (nejspíš) a GF 750M aka technologie nVidia Optimus. Ze všech možností je to skoro ta nejhorší. K displeji je totiž připojena jen ta Intelka, která s GeForcekou sdíli videopaměť. Ovladače od nVidie tuhle pod technologii pod Linuxem (skoro) nepodporují a bohužel asi ještě dlouho nebudou. Nejjednodušší je odinstalovat nVidií ovladače a pokud to jde, nVidii zakázat v BIOSu. HD4600 by pak měla fungovat naprosto bez problémů. Chybové hlášky glxinfo jsou způsobeny tím, že nVidií ovladače nahradí systémovou OpenGL knihovnou svou vlastní, proto je potřeba je odinstalovat.
Teoreticky je možné používat obě grafiky - viz projekt Bumblebee - ale od doby, co jsem si s tím naposledy hrál se projekt dost posunul, takže s tím vám moc neporadím...
To s nepodporováním technologie Optimus je trochu FUD. Zdá se, že Bumblebee už není potřeba. To se samozřejmě netýká jenom Blbuntu.
Jako nouzové řešení se u některých notebooků dá přepnout v BIOSu / UEFI / kdovíčem používaná grafická karta, aby se například používala jen NVidia, když člověk sedí u zdroje a sleduje video, a jenom Intel, když záleží na spotřebě energie. Tam je ale právě ten problém s OpenGL knihovnami a s jejich manuálním „přepínáním“, což by nejnovější drivery NVidia už nějakou dobu měly umět řešit tak, jak bylo zamýšleno, tj. aby uživatel mohl používat obě grafické karty, a aby nemusel nic restartovat kvůli nějakému přepínání.
Tiskni
Sdílej: