Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Uzavřené ovladače nVidie někdy můžou kolidovat s těmi, co jsou součástí jádra a musí se to pak řešit ručně. Ten notebook má jenom tu GF 750M?
Z výpisu lspci je vidět, že v notebooku jsou dvě grafiky. Intel HD4600 (nejspíš) a GF 750M aka technologie nVidia Optimus. Ze všech možností je to skoro ta nejhorší. K displeji je totiž připojena jen ta Intelka, která s GeForcekou sdíli videopaměť. Ovladače od nVidie tuhle pod technologii pod Linuxem (skoro) nepodporují a bohužel asi ještě dlouho nebudou. Nejjednodušší je odinstalovat nVidií ovladače a pokud to jde, nVidii zakázat v BIOSu. HD4600 by pak měla fungovat naprosto bez problémů. Chybové hlášky glxinfo jsou způsobeny tím, že nVidií ovladače nahradí systémovou OpenGL knihovnou svou vlastní, proto je potřeba je odinstalovat.
Teoreticky je možné používat obě grafiky - viz projekt Bumblebee - ale od doby, co jsem si s tím naposledy hrál se projekt dost posunul, takže s tím vám moc neporadím...
To s nepodporováním technologie Optimus je trochu FUD. Zdá se, že Bumblebee už není potřeba. To se samozřejmě netýká jenom Blbuntu.
Jako nouzové řešení se u některých notebooků dá přepnout v BIOSu / UEFI / kdovíčem používaná grafická karta, aby se například používala jen NVidia, když člověk sedí u zdroje a sleduje video, a jenom Intel, když záleží na spotřebě energie. Tam je ale právě ten problém s OpenGL knihovnami a s jejich manuálním „přepínáním“, což by nejnovější drivery NVidia už nějakou dobu měly umět řešit tak, jak bylo zamýšleno, tj. aby uživatel mohl používat obě grafické karty, a aby nemusel nic restartovat kvůli nějakému přepínání.
Tiskni Sdílej: