Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ahoj,
pokouším se dostat openSUSE 13.1 jako další systém na notebook HP 650 s Win8 - je tam UEFI a Secure boot.
Hlásí mi to:
Nastala chyba při instalaci GRUB2-EFI
cp: nelze vytvořit obyčejný soubor "/boot/efi/EFI/opensuse/grubx64.efi
Systém souborů je pouze pro čtení.
Jestli tomu rozumím dobře, tak tam prostě zapisovat nemohu. To je dost divné. Před nějakou dobou jsem to už zkoušel a podařilo se mi tam nějak dostat openSUSE 12.3 - tedy je v bootovací nabídce, ale nenaběhne mi.
Netušíte někdo, co dál? Čím jsem to mohl zamknout?
Díky. Zkusím Nenapadlo mne kontrolovat mountování při instalaci - nikdy jsem to nedělal. Nechávám to v podstatě na instalátoru: mám už připravené partition (systémovou a swap), on je najde a připojuje. Já jen změním, aby nevytvářel samostatnou pro /home.
Teď mě napadlo, jestli se náhodou nezměnilo chování instalátoru mezi verzí 12.3 a 13.1.
Aha, děkuji za informaci. Já jsem mezi tím samozřejmě aktualizace instaloval a mysliím dokonce upgrade na W8.1.
Zálohuje se to jako běžný oddíl? Nebo stačí nakopírovat obsah?
Díky.
Předpokládám, že jde o složky uvnitř složky /EFI, protože v kořenu je ještě jedna složka /boot (uvnitř je jen jeden soubor a to boot.sdi) a nějaké soubory .BAK, .Log a .bmp.
Ve složce /EFI/opensuse, která se mi zřejmě vytvořila při minulém pokusu o instalaci openSUSE(jak to bylo odemknuté), je šílený bordel - názvy složek a souborů se zakázanými znaky (otazníky apod.) a tak mi nejdou v mc zkopírovat :(.
Ale i ve složce /EFI/Microsoft/Boot je nějaký soubor s šíleným názvem BCD{nějaké hexa znaky}.TM.blf, který v mc nejde zkopírovat.
Tiskni
Sdílej: