Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Řešení dotazu:
source "$(dirname $0)/foo/bar"nebo takto ?
source $(dirname $0)/foo/barDíky
source "$(dirname "$0")/foo/bar"
;)
OT: Takové source-ování nebude fungovat jak asi chceš při použití linek.
source $(dirname $0)/foo/bar
source "$(dirname "$0")/foo/bar"Ale zjištění adresáře nebude vždy, to co si asi zamýšlíš.
Mám pocit, že tě napínám, takže příklad:
Příprava:
mkdir kuk echo -e "#\!/bin/bash\n\necho \"\$(dirname \"\$0\")/foo/bar\"\n" > kuk/do.bash ln -s kuk/do.bash dolink ln -s kuk kuklink chmod +x kuk/do.bash
Test:
./kuk/do.bash ./dolink ./kuklink/do.bash
Otázka:
Chceš to tak?
Úklid:
rm ./dolink rm ./kuk/do.bash rm ./kuklink rmdir kuk
Výstup z těch ukázek:
$ ./kuk/do.bash -> ./kuk/foo/bar - OK $ ./dolink -> ./foo/bar - ??? $ ./kuklink/do.bash -> ./kuklink/foo/bar - OK!
„¡Studenti! pokud nechápe výklad je chyba přednášejícího, ne vaše …rozumíte tomu?“…
Kromě případu, kdy chceš z proměnné s mezerami vytvořit pole, je vhodné mít uvozovky v podstatě všude. Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodí, ale moc jich nebude.
text='a b c d e' tokens=(${text}) # Tohle je ten speciální případ. other_tokens=("${tokens[@]}") # Kopírování pole má uvozovky.
Složené závorky jsou u proměnných, které nejsou pole, v podstatě dobrovolné, ale většinou je používám. Přijdou vhod třeba v případě, kdy člověk změní "${text} s mezerami"
na "${text}bez_mezer"
, protože zatímco "$text s mezerami"
funguje podle očekávání, "$textbez_mezer"
se se značnou pravděpodobností rozexpanduje na velké kulové.
Následuje ještě jeden příklad s poli a s uvozovkami. Expanze ${words[@]}
a ${words[*]}
dělají mimo uvozovky totéž, ale v uvozovkách se chovají odlišně.
words=(' a b ' ' c d ') for word in ${words[*]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in ${words[@]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in "${words[@]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 2 řádky for word in "${words[*]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 1 řádekZajímavé je též pořadí expanze v shellu — na první pohled nemusí být zřejmé, že přidání uvozovek do následujícího příkladu vůbec nic nezmění.
quotes=('"' '"' '"'); for i in ${quotes[@]}; do echo $i; done
Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodíExotických situací jako když máš v proměnné několik voleb programu? Ano, používat uvozovky všude, kde není zapotřebí word splitting, neškodí. Škodlivý je ovšem názor, že chtěný word splitting je cosi exotického. Je to příznak velkolepého formálního programování v shellu (ve srovnání se skriptováním), při kterém se nevyužívají silné stránky shellu, zato se složitě matlají věci, které ve vhodnějším jazyce fungují mnohem lépe.
Na druhé straně není nic horšího než matlání skriptů, které selžou při první neočekávané mezeře. Viděl jsem takových dost na to, abych byl skalním příznivcem uvozovek. Když chci mít v jedné proměnné víc optionů, je spousta důvodů pro použití pole, ve kterém se například option obsahující mezeru nerozdělí na dva. Pokud parsuju strukturovaná data, u kterých vím naprosto jistě, co je oddělovač a co ne, je to samozřejmě zcela jiná situace. Nejhorší je expandovat obyčejnou proměnnou obsahující parametry příkazové řádky, které mohou obsahovat jména souborů, která mohou obsahovat téměř libovolné bílé místo.
Tiskni
Sdílej: