Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Řešení dotazu:
source "$(dirname $0)/foo/bar"nebo takto ?
source $(dirname $0)/foo/barDíky
source "$(dirname "$0")/foo/bar"
;)
OT: Takové source-ování nebude fungovat jak asi chceš při použití linek.
source $(dirname $0)/foo/bar
source "$(dirname "$0")/foo/bar"Ale zjištění adresáře nebude vždy, to co si asi zamýšlíš.
Mám pocit, že tě napínám, takže příklad:
Příprava:
mkdir kuk echo -e "#\!/bin/bash\n\necho \"\$(dirname \"\$0\")/foo/bar\"\n" > kuk/do.bash ln -s kuk/do.bash dolink ln -s kuk kuklink chmod +x kuk/do.bash
Test:
./kuk/do.bash ./dolink ./kuklink/do.bash
Otázka:
Chceš to tak?
Úklid:
rm ./dolink rm ./kuk/do.bash rm ./kuklink rmdir kuk
Výstup z těch ukázek:
$ ./kuk/do.bash -> ./kuk/foo/bar - OK $ ./dolink -> ./foo/bar - ??? $ ./kuklink/do.bash -> ./kuklink/foo/bar - OK!
„¡Studenti! pokud nechápe výklad je chyba přednášejícího, ne vaše …rozumíte tomu?“…
Kromě případu, kdy chceš z proměnné s mezerami vytvořit pole, je vhodné mít uvozovky v podstatě všude. Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodí, ale moc jich nebude.
text='a b c d e' tokens=(${text}) # Tohle je ten speciální případ. other_tokens=("${tokens[@]}") # Kopírování pole má uvozovky.
Složené závorky jsou u proměnných, které nejsou pole, v podstatě dobrovolné, ale většinou je používám. Přijdou vhod třeba v případě, kdy člověk změní "${text} s mezerami"
na "${text}bez_mezer"
, protože zatímco "$text s mezerami"
funguje podle očekávání, "$textbez_mezer"
se se značnou pravděpodobností rozexpanduje na velké kulové.
Následuje ještě jeden příklad s poli a s uvozovkami. Expanze ${words[@]}
a ${words[*]}
dělají mimo uvozovky totéž, ale v uvozovkách se chovají odlišně.
words=(' a b ' ' c d ') for word in ${words[*]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in ${words[@]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in "${words[@]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 2 řádky for word in "${words[*]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 1 řádekZajímavé je též pořadí expanze v shellu — na první pohled nemusí být zřejmé, že přidání uvozovek do následujícího příkladu vůbec nic nezmění.
quotes=('"' '"' '"'); for i in ${quotes[@]}; do echo $i; done
Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodíExotických situací jako když máš v proměnné několik voleb programu? Ano, používat uvozovky všude, kde není zapotřebí word splitting, neškodí. Škodlivý je ovšem názor, že chtěný word splitting je cosi exotického. Je to příznak velkolepého formálního programování v shellu (ve srovnání se skriptováním), při kterém se nevyužívají silné stránky shellu, zato se složitě matlají věci, které ve vhodnějším jazyce fungují mnohem lépe.
Na druhé straně není nic horšího než matlání skriptů, které selžou při první neočekávané mezeře. Viděl jsem takových dost na to, abych byl skalním příznivcem uvozovek. Když chci mít v jedné proměnné víc optionů, je spousta důvodů pro použití pole, ve kterém se například option obsahující mezeru nerozdělí na dva. Pokud parsuju strukturovaná data, u kterých vím naprosto jistě, co je oddělovač a co ne, je to samozřejmě zcela jiná situace. Nejhorší je expandovat obyčejnou proměnnou obsahující parametry příkazové řádky, které mohou obsahovat jména souborů, která mohou obsahovat téměř libovolné bílé místo.
Tiskni
Sdílej: