Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Řešení dotazu:
source "$(dirname $0)/foo/bar"nebo takto ?
source $(dirname $0)/foo/barDíky
source "$(dirname "$0")/foo/bar"
;)
OT: Takové source-ování nebude fungovat jak asi chceš při použití linek.
source $(dirname $0)/foo/bar
source "$(dirname "$0")/foo/bar"Ale zjištění adresáře nebude vždy, to co si asi zamýšlíš.
Mám pocit, že tě napínám, takže příklad:
Příprava:
mkdir kuk echo -e "#\!/bin/bash\n\necho \"\$(dirname \"\$0\")/foo/bar\"\n" > kuk/do.bash ln -s kuk/do.bash dolink ln -s kuk kuklink chmod +x kuk/do.bash
Test:
./kuk/do.bash ./dolink ./kuklink/do.bash
Otázka:
Chceš to tak?
Úklid:
rm ./dolink rm ./kuk/do.bash rm ./kuklink rmdir kuk
Výstup z těch ukázek:
$ ./kuk/do.bash -> ./kuk/foo/bar - OK $ ./dolink -> ./foo/bar - ??? $ ./kuklink/do.bash -> ./kuklink/foo/bar - OK!
„¡Studenti! pokud nechápe výklad je chyba přednášejícího, ne vaše …rozumíte tomu?“…
Kromě případu, kdy chceš z proměnné s mezerami vytvořit pole, je vhodné mít uvozovky v podstatě všude. Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodí, ale moc jich nebude.
text='a b c d e' tokens=(${text}) # Tohle je ten speciální případ. other_tokens=("${tokens[@]}") # Kopírování pole má uvozovky.
Složené závorky jsou u proměnných, které nejsou pole, v podstatě dobrovolné, ale většinou je používám. Přijdou vhod třeba v případě, kdy člověk změní "${text} s mezerami"
na "${text}bez_mezer"
, protože zatímco "$text s mezerami"
funguje podle očekávání, "$textbez_mezer"
se se značnou pravděpodobností rozexpanduje na velké kulové.
Následuje ještě jeden příklad s poli a s uvozovkami. Expanze ${words[@]}
a ${words[*]}
dělají mimo uvozovky totéž, ale v uvozovkách se chovají odlišně.
words=(' a b ' ' c d ') for word in ${words[*]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in ${words[@]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in "${words[@]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 2 řádky for word in "${words[*]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 1 řádekZajímavé je též pořadí expanze v shellu — na první pohled nemusí být zřejmé, že přidání uvozovek do následujícího příkladu vůbec nic nezmění.
quotes=('"' '"' '"'); for i in ${quotes[@]}; do echo $i; done
Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodíExotických situací jako když máš v proměnné několik voleb programu? Ano, používat uvozovky všude, kde není zapotřebí word splitting, neškodí. Škodlivý je ovšem názor, že chtěný word splitting je cosi exotického. Je to příznak velkolepého formálního programování v shellu (ve srovnání se skriptováním), při kterém se nevyužívají silné stránky shellu, zato se složitě matlají věci, které ve vhodnějším jazyce fungují mnohem lépe.
Na druhé straně není nic horšího než matlání skriptů, které selžou při první neočekávané mezeře. Viděl jsem takových dost na to, abych byl skalním příznivcem uvozovek. Když chci mít v jedné proměnné víc optionů, je spousta důvodů pro použití pole, ve kterém se například option obsahující mezeru nerozdělí na dva. Pokud parsuju strukturovaná data, u kterých vím naprosto jistě, co je oddělovač a co ne, je to samozřejmě zcela jiná situace. Nejhorší je expandovat obyčejnou proměnnou obsahující parametry příkazové řádky, které mohou obsahovat jména souborů, která mohou obsahovat téměř libovolné bílé místo.
Tiskni
Sdílej: