Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Řešení dotazu:
source "$(dirname $0)/foo/bar"nebo takto ?
source $(dirname $0)/foo/barDíky
source "$(dirname "$0")/foo/bar"
;)
OT: Takové source-ování nebude fungovat jak asi chceš při použití linek.
source $(dirname $0)/foo/bar
source "$(dirname "$0")/foo/bar"Ale zjištění adresáře nebude vždy, to co si asi zamýšlíš.
Mám pocit, že tě napínám, takže příklad:
Příprava:
mkdir kuk echo -e "#\!/bin/bash\n\necho \"\$(dirname \"\$0\")/foo/bar\"\n" > kuk/do.bash ln -s kuk/do.bash dolink ln -s kuk kuklink chmod +x kuk/do.bash
Test:
./kuk/do.bash ./dolink ./kuklink/do.bash
Otázka:
Chceš to tak?
Úklid:
rm ./dolink rm ./kuk/do.bash rm ./kuklink rmdir kuk
Výstup z těch ukázek:
$ ./kuk/do.bash -> ./kuk/foo/bar - OK $ ./dolink -> ./foo/bar - ??? $ ./kuklink/do.bash -> ./kuklink/foo/bar - OK!
„¡Studenti! pokud nechápe výklad je chyba přednášejícího, ne vaše …rozumíte tomu?“…
Kromě případu, kdy chceš z proměnné s mezerami vytvořit pole, je vhodné mít uvozovky v podstatě všude. Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodí, ale moc jich nebude.
text='a b c d e' tokens=(${text}) # Tohle je ten speciální případ. other_tokens=("${tokens[@]}") # Kopírování pole má uvozovky.
Složené závorky jsou u proměnných, které nejsou pole, v podstatě dobrovolné, ale většinou je používám. Přijdou vhod třeba v případě, kdy člověk změní "${text} s mezerami"
na "${text}bez_mezer"
, protože zatímco "$text s mezerami"
funguje podle očekávání, "$textbez_mezer"
se se značnou pravděpodobností rozexpanduje na velké kulové.
Následuje ještě jeden příklad s poli a s uvozovkami. Expanze ${words[@]}
a ${words[*]}
dělají mimo uvozovky totéž, ale v uvozovkách se chovají odlišně.
words=(' a b ' ' c d ') for word in ${words[*]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in ${words[@]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in "${words[@]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 2 řádky for word in "${words[*]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 1 řádekZajímavé je též pořadí expanze v shellu — na první pohled nemusí být zřejmé, že přidání uvozovek do následujícího příkladu vůbec nic nezmění.
quotes=('"' '"' '"'); for i in ${quotes[@]}; do echo $i; done
Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodíExotických situací jako když máš v proměnné několik voleb programu? Ano, používat uvozovky všude, kde není zapotřebí word splitting, neškodí. Škodlivý je ovšem názor, že chtěný word splitting je cosi exotického. Je to příznak velkolepého formálního programování v shellu (ve srovnání se skriptováním), při kterém se nevyužívají silné stránky shellu, zato se složitě matlají věci, které ve vhodnějším jazyce fungují mnohem lépe.
Na druhé straně není nic horšího než matlání skriptů, které selžou při první neočekávané mezeře. Viděl jsem takových dost na to, abych byl skalním příznivcem uvozovek. Když chci mít v jedné proměnné víc optionů, je spousta důvodů pro použití pole, ve kterém se například option obsahující mezeru nerozdělí na dva. Pokud parsuju strukturovaná data, u kterých vím naprosto jistě, co je oddělovač a co ne, je to samozřejmě zcela jiná situace. Nejhorší je expandovat obyčejnou proměnnou obsahující parametry příkazové řádky, které mohou obsahovat jména souborů, která mohou obsahovat téměř libovolné bílé místo.
Tiskni
Sdílej: