Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
První věc - jak to souvisí s Unixem nebo Linuxem?
Druhá věc - má to být ... do break done break done
Třetí věc - while true je cesta do pekel
Čtvrtá věc - dělá se to tak, že nadefinuješ proměnu (např. konec = false), pak ve vnitřním cyklu pro ukončení nastavíš konec na true a ve vnějším cyklu to testuješ - to jsou základní programovací techniky.while true je cesta do pekelCykly s podmínkou ukončení uprostřed nepřestanou být užitečné jen proto, že se ti nelíbí. A v jazycích, které nemají cykly s podmínkou na konci (shell, Python, ...), je while-true často nejelegantnější/nejpraktičtější způsob, jak cyklus realizovat.
Třetí věc - while true je cesta do pekel
To řekl kdo? Nejčastěji to slýchám od lidí, kteří nikdy neprogramovali. Opak je pravdou — cyklus, který testuje podmínku někde uprostřed, je leckdy elegantnější a efektivnější než zoufalá snaha vyjádřit totéž ve formě cyklů s podmínkou a krokem v těsném sousedství. Nestandardní typy cyklů začnou být dvojnásob užitečné ve chvíli, kdy cyklus závisí na dvou různých ukončovacích podmínkách, které mohou nastat nezávisle na sobě.
Čtvrtá věc - dělá se to tak, že nadefinuješ proměnu (např. konec = false), pak ve vnitřním cyklu pro ukončení nastavíš konec na true a ve vnějším cyklu to testuješ - to jsou základní programovací techniky.
Co je tohle za hovadinu? Prasárny tohoto typu vedou k tvorbě kódu, který je neefektivní (což nemusí nutně vadit, ale cosi to vypovídá o programátorských kvalitách autora) a velmi nepřehledný (což vadí po všech stránkách).
Tazatel se ptal, jak vyskočit ze dvou vnořených cyklů — předpokládám, že v shellu, když se ptá na linuxové poradně. Odpověď je jednoduchá: bash
i dash
(a možná i jiné shelly) mají příkaz break
s číselným parametrem. Číselný parametr má implicitně hodnotu 1, tedy break
bez parametru vyskočí z nejbližšího cyklu nebo selectu. Hodnota 0 znamená, že se nikam nevyskakuje a vrátí se 0 (úspěch). Hodnota větší než 1 vyskakuje z vnořených cyklů.
Odpověď na původní otázku by asi byla break 2
. (A vůbec není nutné vymýšlet fantasmagorie o tom, jak by se údajně mělo či nemělo programovat.)
goto
v kódu, tak bych ho neospravedlnil :))./* gcc -W -pedantic loop.c -o loop */ #include <stdlib.h> #include <stdio.h> int main( int arc, char **argv ) { int breakit; int doit; /*an example */ printf("\nExample 1:\n"); breakit = 0; while(1){ printf("1st loop\n"); while(1){ printf("2nd loop\n"); if(1==1){ printf("Cond. to break all loops, break 2nd loop\n"); breakit=1; break; } } if(breakit==1){ printf("Break 1st loop\n"); break; } } /*an better example */ printf("\nExample 2:\n"); doit = 1; while(doit){ printf("1st loop\n"); while(doit){ printf("2nd loop\n"); if(1==1){ printf("Cond. to break all loops, break 2nd loop\n"); doit=0; break; } } } /*Do not recomended */ printf("\nExample 3:\n"); while(1){ printf("1st loop\n"); while(1){ printf("2nd loop\n"); if(1==1){ printf("Cond. to break all loops, goto (to) loopsend: \n"); goto loopsend; } } } loopsend: return 0; }Některé jazyk jako třeba Java může mít něco takovéhoto (netestováno.)
class JavaLoop{ public static void main(String[] args){ System.out.print("\nExample 1:\n"); topouter: while(true){ System.out.print("1st loop\n"); while(true){ System.out.print("2nd loop\n"); if(1==1){ System.out.print("Cond. to break all loops, break with label\n"); break topouter; } } } return 0; } }
Tiskni
Sdílej: