Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »potřeboval bych zachytávat všechen provoz na b/g/n WiFi síti (míněno všechen provoz na jednom konkrétním kanále), ale nedaří se mi to.
Používám OpenSuse 13.10 a USB WiFi kartu Linksys WUSB600N (čip Ralink RT2870/3070), mám vytvořené SSID vysílající na b/g/n, kanál 6. Pro zachytávání paketů používám airmon-ng a tshark:
linux-fjh8:/home/fast # airmon-ng start wlp0s26u1u2 6 Found 5 processes that could cause trouble. If airodump-ng, aireplay-ng or airtun-ng stops working after a short period of time, you may want to kill (some of) them! PID Name 639 avahi-daemon 640 wpa_supplicant 723 NetworkManager 2986 dhclient 2990 dhclient Process with PID 2986 (dhclient) is running on interface wlp2s0 Process with PID 2990 (dhclient) is running on interface wlp0s26u1u2 Interface Chipset Driver wlp2s0 Broadcom wl - [phy0] wlp0s26u1u2 Ralink RT2870/3070 rt2800usb - [phy1] (monitor mode enabled on mon0) linux-fjh8:/home/fast # tshark -i mon0 -s 0 -w /home/capturetest_bgn.cap Running as user "root" and group "root". This could be dangerous.http://www.aircrack-ng.org/ Capturing on 'mon0' 607029 ^C 1239 packets dropped
Do SSID mám připojen ještě jeden notebook, na kterém jsem nechal stáhnout z internetu 200MB soubor, ovšem po ukončení stahování měl soubor capturetest_bgn.cap jen cca 100MB. Jakoby capture zachytil jen polovinu dat, která protekla vzduchem.
Zkusil jsem ještě kartu TP-Link TL-WN722N (čip Atheros AR9271) - se stejným výsledkem.
Když jsem síť překonfiguroval na b/g (bez n), zachytil jsem oběma kartami všechen provoz.
Zkoušel jsem hledat na domovských stránkách airmon-ng (http://www.aircrack-ng.org/) a pak i pomocí Googlu, jestli pro zachytávání na 802.11n nejsou potřeba nějaké speciality, ale nic jsem neobjevil.
Pokud by měl někdo s touhle problematikou zkušenosti, budu vděčný za každou radu, jak na b/g/n síti zachytávat všechen provoz.
erchamionNa otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: