Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Osobně bych za každou cenu nešetřil.
Zrovna diskové pole je základ vší virtualizace a raději bych začal na něčem takovém QNAP TS-470 - http://www.qnap.com/en/index.php?lang=en&sn=822&c=351&sc=513&t=520&n=19629
a tady necteme pozorne obsah reakci. Jak uz tu bylo nekolikrat! zmineno, tak je to cele o ""IOPS""...píšu to velkýma písmenama, aby to nešlo přehlédnout.
4x SAS s 7200 rpm se zkratka netoci dost rychle! na to, aby obslouzily popsane naroky a kor ne, kdyz budou v raid6. Zrovna pred mesicem jsem predelaval raid6(na raid5) z 10xSAS 600GB-10000rpm v IBM 3524 poli, protoze to byl neskutecne pomalej odpad a to tu mluvime o specialnim dedikovanem HW, ktere je cele zamereno jen na diskove operace...tak i v teto konfiguraci pri raid6 i uplne obycejny windows 2008 DC na tom lagovaly tak, ze me to prinutilo to predelat.
S raid 5 si aspon toto pole rozumi podstatne lepe a uz na tom masiny vrněj mnohem spokojeneji. Raid 6 se primarne pouziva pro vetsi raidova pole, ktera slouzi spise na ukladani velkeho mnozstvi dat(zalohy, archivy etc), ale ne pro provoz virtualu a nedejboze databazi uvnitr. Raid6 ma zkratka prilis velkou rezii pro efektivni provoz virtualizovaneho prostredi.
SSD pro enterprise segment do raid pole stoji 100000,-kc jeden kus. To co bezne nabizi v obchodech je urceno do desktopu nikoli pro provoz v raidu a virtualizovani sql databazi. Tohle uz par lidi zkouselo a ze zlou se potazalo. Uvadene Io u ssd sou totiz jen PR zvasty, ale pri realne zatezi a konkurencnim zapisu to jde do kytek velmi rychle. Nekde sem mel link, jak si jeden typek koupil 10-15 samsungu 840(velmi vychvalovane pro pouziti v PC), dal je do raidu a pustil tomu plnou zilou...tusim za jeden mesic mu to cele odeslo a smart hlasil chyby, ze uz bylo prealokovano tolik pametovych bunek, jak za pet let provozu :)
Nicmene pokud by se uvazovalo o provozu ssd bez raidu a bez virtualizovani sql serveru na nem, tzn. nejakej ten web, mail, spise veci ktere intenzivne nehrabou na disk, tak by to slo. Treba nejakej ten intel 510 je za pusinku a ty 2-3 virtualy by to mohlo zvladnout, zalezelo by dle mnozstvi pozadavku na hostovane virtualy. Takhle to pouzivam doma, kdy mam na intel ssd hypervisor, 5 vecne flakajicich se virtualu. Sql server me ale bezi na plotnach, abych to ssd moc neskadlil. Nicmene, kdyby to byl placenej byznys, tak bych si tohle nedovolil a sel do plotnovych sas viz vyse. Je to overene a osvedcene reseni. Cenove dostupne SSD, ktere nahradi dnesni vysokootackove SAS z enterprise sfery tu jeste par let nebude.
4x SAS s 7200 rpm se zkratka netoci dost rychle! na to, aby obslouzily popsane narokyPokud se to dá do RAID10, mělo by to popsané nároky obsloužit s prstem v nose.
Myslíte, že je reálné to provozovat na serveru s linuxovým SW raid 6?Určitě.
OPS dost dobře můžu těžko spočítat, teď něco běží na dost ubohých samostatných fyzických strojíchMunin.
respektive u LVM snapshotů nikdy nezjistím jejich konzistenci (2x md5sum vrátí něco jiného) po odzálohování kvůli mismatch_cnt na linux raid 1/10Není tohle náhodou spíš chyba hardware než toho raidu?
Není tohle náhodou spíš chyba hardware než toho raidu?Bohužel tohle je typická vlastnost linuxové implementace. Podle internetu se tak dokonce chovají některé hardwarové raid 10 bez baterky.
protože mají 128 MB cache, což se asi u sw raid může hoditIMO je to jedno. DB a mailserver při zápisových operacích čekají, až se data skutečně zapíší, takže tomu cache moc nepomůže (pokud disk nelže o tom, že operace je dokončena.) Čtená data zase má v cache přímo OS. Tím nechci říct, že cache na disku je k ničemu, jenom to, že nemá cenu přikládat jí nějaký enormní význam.
Zápis: MAX 431 operací za sekundu, průměr 125 operací za sekundu Čtení: MAX 15 operací za sekundu, průměr 1.5 operací za sekunduPodle dlouhodobé statistiky od pondělí do čtvrta stoupá vytíženost webu asi 2x, ale to na diskovou zátěž bude mít minimální vliv vzhledem ke kešování statických stránek na web serveru.
Nicméně asi to HW raid chtít budeHW RAID nezrychlí otáčení disků ani pohyb hlaviček, maximálně může optimalizovat NCQ při zápisu. 430 IOPS ale s jedním rotačním diskem (protože při zápisu do RAID6 se zapisuje na všechny disky stejně) nedáš.
Tiskni
Sdílej: