Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
# AllowOverride controls what directives may be placed in .htaccess files. # It can be "All", "None", or any combination of the keywords: # Options FileInfo AuthConfig Limit
grep -nir allowoverride /etc/apache2/
# # AccessFileName: The name of the file to look for in each directory # for additional configuration directives. See also the AllowOverride # directive. # AccessFileName .htaccessPřičemž podle manuálu mám právě default konfigurační soubor
/etc/apache2/apache2.conf
AllowOverride none
a to je nutné změnit
/etc/apache2/apache2.conf
. V ňom je potrebné nastaviť
AccessFileName .htaccess(Toto by ale malo byť defaultne nastavené). Pod tým je
<Files ~ "^\.ht"> Order allow,deny Deny from all Satisfy all </Files>ktoré presne ako si napísal, zabraňuje vidieť súbory .ht* zvonka. Ďalej sa z tohoto súboru includujú ostatné rozrezané súbory. V tomto prípade sú pre teba dôležité súbory v adresári
/etc/apache2/sites-enabled/
, kde by sa mali ukladať samostatne súbory s jednotlivými virtuálnymi hostmi. Pokiǎľ si tam žiadny nový host nepridával, mal by tam byť /etc/apache2/sites-enabled/000-default
, kde je potrebné pre zadaný web adresár povoliť už ostatnými spominaným AllowOverride All
(resp. v závislosti od ďalšej potreby pridať aj parametre Options
). Tu sa to nastaví pre každý adresár samostatne, tj. v
<Directory /var/www/> Options Indexes FollowSymLinks MultiViews AllowOverride None Order allow,deny allow from all </Directory>zmeníš na
AllowOverride Alla po reštarte apache by ti malo brať všetko z
.htacess
Tiskni
Sdílej: